Haag dal bývalému šéfovi bosenských Chorvatů 25 let

Zahraničí Zahraničí
29. 5. 2013 12:26
Jadranko Prlič se podle soudu dopustil válečných zločinů
Foto: Aktuálně.cz

Haag - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) po sedmi letech procesu odsoudil bosenského Chorvata Jadranka Prliče a jeho pět spolupracovníků.

Prličovi za válečné zločiny vyměřil 25 roků žaláře.

Bruno Stojič a generálové ve výslužbě Milivoj Petkovič a Slobodan Praljak mají strávit za mřížemi 20 let, Valentin Čorič 16 roků a Berislav Pušič 10.

S podporou Tudjmana

Zanedlouho čtyřiapadesátiletému Prličovi soud dával mimo jiné za vinu porušování Ženevských konvencí, nelidské zacházení či nezákonné deportace Muslimů.

Toho všeho se šestice dopustila během války v Bosně v letech 1992 až 1995. Zločiny přitom byly součástí plánu podporovaného tehdejším vedením sousedního Chorvatska.

Klíčovou postavou plánu tehdy podle soudu byl dnes již zesnulý chorvatský prezident Franjo Tudjman. Jeho cílem bylo vytvořit chorvatský ministát s možností později ho případně připojit k Chorvatsku.

Prlič a spol. byli rovněž podle soudu zodpovědní za zničení Starého mostu v Mostaru, jenž se následně stal jedním z nechvalně známých symbolů konfliktu, jenž vedl k zániku Jugoslávie.

Prlič byl během konfliktu premiérem Herceg-Bosny, pseudostátu, který vyhlásily jeho milice a který byl zrušen po uzavření daytonské mírové dohody. Později působil coby ministr zahraničí Bosny a Hercegoviny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy