Gyurcsány: Oživím ekonomiku, nebo podám demisi

mih
27. 8. 2008 18:01
Maďarský premiér představil balík ekonomických opatření
Ferenc Gyurcsány
Ferenc Gyurcsány | Foto: Ludvík Hradilek

Budapešť - Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány ve středu představil balík opatření, která by podle jeho mínění měla nastartovat ekonomický růst a zvýšit popularitu vlády, jež je nyní rekordně nízká.

Nejvýraznějším opatřením má být snížení daní pro firmy. V roce 2009 má jít o pokles o celkovém objemu 300 miliard forintů (necelých 29 miliard korun), do roku 2012 má jít o částku celkem až 1,2 bilionu forintů (asi 115 miliard korun).

Gyurcsány chce rovněž snížit byrokracii a zpřísnit disciplínu při výběru daní.

"Pokud opatření neprojdou, podám demisi"

V rozhovoru pro státní maďarské rádio Gyurcsány prohlásil, že pokud parlament reformu a rozpočet na další rok neschválí, podá demisi. Maďarská socialistická strana (MSZP), v jejímž čele Gyurcsány stojí, v současné době vládne menšinově.

Gyurcsány spoléhá na podporu liberálního Svazu svobodných demokratů, který až do letošního dubna vládl společně se socialisty. Představitelé této strany nyní uvedli, že na prostudování návrhů potřebují více času a o případné podpoře rozhodnou během několika dní.

Viktor Orbán, vůdce opozice
Viktor Orbán, vůdce opozice | Foto: Reuters

Čtěte dubnovou zprávu: Maďarská vláda se rozpadá. Předčasné volby nebudou

Maďarská státní pokladna byla v posledních letech v katastrofálním stavu, Gyurcsány pomocí nepopulárních opatření deficit rozpočtu snížil. Letos má premiér v plánu schodek ve výši 3,8 procenta, příští rok by mělo jít o 3,2 procenta, což by znamenalo naplnění kritéria pro přijetí eura.

Podle premiéra snížení daní nezvýší schodek rozpočtu.

Gyurcsány však neuvedl, že by se vláda chystala výrazně omezit sociální dávky či další výdaje v rozpočtu.

Podle něj je nezbytné "odstranit šedou a černou ekonomiku", která podle premiéra v Maďarsku představuje až 20 procent veškerého hospodářství, což je dvojnásobek oproti západním zemím. Gyurcsány proto vyhlásil "nulovou toleranci" neplatičům.

Popularita vlády klesá

Údaje o ekonomickém růstu byly loni v Maďarsku nejhorší za posledních 14 let. Nepříznivý trend se však v posledních měsících obrátil.

Ve druhém čtvrtletí rostla maďarská ekonomika tempem 2,2 procenta. Stále jde však o výrazně pomalejší růst než v Česku nebo na Slovensku.

Popularita vlády nicméně klesá. Podle červencového průzkumu by nyní socialisty volilo asi 22 procent Maďarů, zatímco preference opoziční strany Fidesz Viktora Orbána dosahují 41 procent.

Opozice považuje vládu za nekompetentní a požaduje vypsání předčasných voleb.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Peking uvalil sankce na 28 Američanů včetně exšéfa diplomacie Mikea Pompea, a to kvůli vměšování se do vnitřních záležitostí Číny, uvedly tamní úřady

Zdroj: ČTK
Další zprávy