Vím, že Trumpa stejně nepřesvědčím. Greta Thunbergová protestovala před Bílým domem

Reuters Zahraničí ČTK Reuters, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 9. 2019 22:33
Švédská teenagerka Greta Thunbergová se zúčastnila před Bílým domem ve Washingtonu demonstrace, jež měla upozornit na změny klimatu a nečinnost USA v této věci. 
Greta Thunbergová protestuje s americkými studenty před Bílým domem ve Washingtonu.
Greta Thunbergová protestuje s americkými studenty před Bílým domem ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Své globální slávy dosáhla právě díky tomu, že inspirovala studenty po celé světě, aby svými protesty upozornili na opatření proti klimatickým změnám. Akce Fridays For Future se ujaly i v České republice. 

Tentokrát stovky převážně mladých lidí protestovali před sídlem Donalda Trumpa s transparenty jako "Lidé, nebo zisk?" "Oteplování!" či "Byznys není vše". Velká část protestujících si na 11 minut lehla, aby symbolicky vyjádřila jedenáctiletou nečinnost světa poté, co vědci oznámili, že je zapotřebí něco dělat, aby člověk zamezil nebezpečným změnám klimatu.

"Nemůžete dýchat peníze, nemůžete pít ropu," provolávali také lidé před sídlem amerického prezidenta. 

Demonstrace byla první velkou akcí Grety Thunbergové během její šestidenní návštěvy Washingtonu, čímž chce vyvinout tlak na Trumpovu administrativu před klimatickým summitem OSN, kde budou světoví lídři vyzváni, aby omezili uhlíkovou stopu své země a pomohli tak zbrzdit globální oteplování.

Trump patří mezi malou menšinu globálních vůdců, kteří otevřeně zpochybňují poznatky o změně klimatu. Oznámil svůj úmysl, že USA odstoupí od  Pařížské dohody, což je globální pakt, jenž má zastavit růst teplot.

Thubergová prohlásila, že nevěří, že může přesvědčit Trumpa nebo další pochybovače o klimatické změně, že globální oteplování je skutečné. Doufá však, že se budou informovat od "skutečných vědců a odborníků na tuto problematiku".

"Greta přinesla jednotné vystupování mladých na mezinárodní úrovni," řekla Natalie Mebaneová, programová ředitelka ekologické organizace 350.org, která pomáhala organizovat protesty v rámci Fridays For Future. "Stvořila celosvětový hlas mladých."

Thunbergová minulý měsíc přeplula na plachetnici Atlantický oceán, v New Yorku přistála 28. srpna. Nyní je v americkém hlavním městě, kde chce strávit několik dnů účastí na protestech a lobbováním před globální stávkou studentů za klima, která se bude konat 20. září. Thunbergová poté 23. září promluví na klimatickém summitu OSN v New Yorku.

Ještě před tím Thunbergová promluví o klimatické změně v americkém Kongresu, kde se připojí k demokratickým demokratickým zákonodárcům a žalobcům v kauze Juliana, v níž skupina mladých lidí žaluje vládu za to, že se nezabývala změnou klimatu, u nejvyššího soudu.

Šestnáctiletá aktivistka minulý rok začala každý pátek místo školy demonstrovat před švédským parlamentem. Za své vytrvalé konání si získala miliony přívrženců, ale také hodně odpůrců.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy