Gorily v mlze turistickou atrakcí

rst, ČTK
3. 1. 2006 18:00
Karisoke - Hrob známé zooložky Diany Fosseyové a oblast, ve které zkoumala gorily, se stal turistickou atrakcí. Vědkyně však měla proti turistice velké výhrady.

Před dvaceti roky byla zooložka Diana Fosseyová, která přispěla k záchraně horských goril ohrožených vyhubením, ve Rwandě zavražděna.

Její hrob a místo, kde působila, však teď přitahují stále více a více návštěvníků, píše agentura AFP.

"Ostře protestovala proti tomu, abychom z toho místa udělali park a z goril turistickou atrakci," napsala její přítelkyně Rosamond Carrová v knize Země tisíce hor.

Posledních 700 goril

Ve výzkumné stanici, kterou vybudovala v Karisoke v horách Virunga ve výšce 3000 metrů, strávila americká primatoložka 18 let. Právě v této oblasti rozprostírající se mezi Rwandou, Ugandou a Kongem žije posledních 700 horských goril na světě.

Od října rwandský turistický úřad a správa národních parků každý měsíc zaregistrovaly 20 až 50 turistů, kteří se vydali k hrobu Fosseyové. Tu proslavil mimo jiné i film Gorily v mlze, v němž vědkyni ztvárnila herečka Sigourney Weaverová.

"Mnoho návštěvníků výstup považuje za drsný," řekla ředitelka kanceláře Rosette Rugambaová.

Vzpomínky na milovnici goril

V této středoafrické zemi, v níž jsou stále patrné stopy genocidy z roku 1994, se většina lidí shoduje, že výzkumy Diany Fosseyové a práce vykonaná po její smrti Mezinárodním fondem pro záchranu goril Diane Fosseyové (DFGFI) výraznou měrou přispěly k záchraně horských goril.

Kresba afrického chlapce Charlese Nsaa, během války, kdy pomáhal nadaci Fosseyové. Po válce už o něm nikdo neslyšel.
Kresba afrického chlapce Charlese Nsaa, během války, kdy pomáhal nadaci Fosseyové. Po válce už o něm nikdo neslyšel. | Foto: DFGFI

"Kdyby nebylo Diany Fosseyové, nezůstala by zde už žádná horská gorila," uvedl Bosco Bizumuremye, průvodce parkem, který se zooložkou kdysi spolupracoval.

Fosseyová primáty studovala mezi vulkány Karisimbi a Viskoe. Tam také 27. prosince 1985 našla ve věku 53 let smrt po zásazích mačetou. Její hrob leží uprostřed hrobů goril, které studovala. Spočívá tak hned vedle Digit, její oblíbené gorily, která rovněž zemřela násilnou smrtí.

Foto: Jiří Kropáček

"Zůstávala zavřená u sebe doma i týden, když některá z goril zemřela," řekl AFP Jean-Baptiste Majumba, který s Fosseyovou pracoval deset let. "Musela být velmi odvážná, když takto v houštinách žila rok za rokem," uvedl pětačtyřicetiletý rolník François Ndagijimana.

Boj proti pytlákům

Nenáviděla pytláky. Důvodem byla podle přátel příhoda, kdy jednou našla ještě živé tělo, z něhož usekli ruce pro maso. Platila také stopaře, kteří po pytlácích pátrali a předávali je policii.

Nikdo gorily nemiloval více než ona," říká epitaf na hrobě slavné zooložky.
Nikdo gorily nemiloval více než ona," říká epitaf na hrobě slavné zooložky. | Foto: DFGFI

"Nikdo gorily nemiloval více než ona," říká epitaf na hrobě slavné zooložky. Bojem a svým zapálením si vytvořila množství nepřátel, zejména mezi pytláky, obchodníky s gorilami i některými úřady, kterým vadil její odpor k tomu, aby se v parku usadili zemědělci a jejich zvířata.

Okolnosti její smrti nebyly nikdy zcela objasněny a totožnost jejích vrahů zůstává i po letech neznámá. Po její smrti byl zatčen jeden muž, ten však poté zemřel ve vězení.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 45 minutami

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy