Gorily v mlze turistickou atrakcí

rst, ČTK
3. 1. 2006 18:00
Karisoke - Hrob známé zooložky Diany Fosseyové a oblast, ve které zkoumala gorily, se stal turistickou atrakcí. Vědkyně však měla proti turistice velké výhrady.

Před dvaceti roky byla zooložka Diana Fosseyová, která přispěla k záchraně horských goril ohrožených vyhubením, ve Rwandě zavražděna.

Její hrob a místo, kde působila, však teď přitahují stále více a více návštěvníků, píše agentura AFP.

"Ostře protestovala proti tomu, abychom z toho místa udělali park a z goril turistickou atrakci," napsala její přítelkyně Rosamond Carrová v knize Země tisíce hor.

Posledních 700 goril

Ve výzkumné stanici, kterou vybudovala v Karisoke v horách Virunga ve výšce 3000 metrů, strávila americká primatoložka 18 let. Právě v této oblasti rozprostírající se mezi Rwandou, Ugandou a Kongem žije posledních 700 horských goril na světě.

Od října rwandský turistický úřad a správa národních parků každý měsíc zaregistrovaly 20 až 50 turistů, kteří se vydali k hrobu Fosseyové. Tu proslavil mimo jiné i film Gorily v mlze, v němž vědkyni ztvárnila herečka Sigourney Weaverová.

"Mnoho návštěvníků výstup považuje za drsný," řekla ředitelka kanceláře Rosette Rugambaová.

Vzpomínky na milovnici goril

V této středoafrické zemi, v níž jsou stále patrné stopy genocidy z roku 1994, se většina lidí shoduje, že výzkumy Diany Fosseyové a práce vykonaná po její smrti Mezinárodním fondem pro záchranu goril Diane Fosseyové (DFGFI) výraznou měrou přispěly k záchraně horských goril.

Kresba afrického chlapce Charlese Nsaa, během války, kdy pomáhal nadaci Fosseyové. Po válce už o něm nikdo neslyšel.
Kresba afrického chlapce Charlese Nsaa, během války, kdy pomáhal nadaci Fosseyové. Po válce už o něm nikdo neslyšel. | Foto: DFGFI

"Kdyby nebylo Diany Fosseyové, nezůstala by zde už žádná horská gorila," uvedl Bosco Bizumuremye, průvodce parkem, který se zooložkou kdysi spolupracoval.

Fosseyová primáty studovala mezi vulkány Karisimbi a Viskoe. Tam také 27. prosince 1985 našla ve věku 53 let smrt po zásazích mačetou. Její hrob leží uprostřed hrobů goril, které studovala. Spočívá tak hned vedle Digit, její oblíbené gorily, která rovněž zemřela násilnou smrtí.

Foto: Jiří Kropáček

"Zůstávala zavřená u sebe doma i týden, když některá z goril zemřela," řekl AFP Jean-Baptiste Majumba, který s Fosseyovou pracoval deset let. "Musela být velmi odvážná, když takto v houštinách žila rok za rokem," uvedl pětačtyřicetiletý rolník François Ndagijimana.

Boj proti pytlákům

Nenáviděla pytláky. Důvodem byla podle přátel příhoda, kdy jednou našla ještě živé tělo, z něhož usekli ruce pro maso. Platila také stopaře, kteří po pytlácích pátrali a předávali je policii.

Nikdo gorily nemiloval více než ona," říká epitaf na hrobě slavné zooložky.
Nikdo gorily nemiloval více než ona," říká epitaf na hrobě slavné zooložky. | Foto: DFGFI

"Nikdo gorily nemiloval více než ona," říká epitaf na hrobě slavné zooložky. Bojem a svým zapálením si vytvořila množství nepřátel, zejména mezi pytláky, obchodníky s gorilami i některými úřady, kterým vadil její odpor k tomu, aby se v parku usadili zemědělci a jejich zvířata.

Okolnosti její smrti nebyly nikdy zcela objasněny a totožnost jejích vrahů zůstává i po letech neznámá. Po její smrti byl zatčen jeden muž, ten však poté zemřel ve vězení.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Podle izraelské armády byly z Pásma Gazy na Izrael odpáleny rakety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Aktualizováno před 55 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy