Google Earth možná objevil bájné ztracené Eldorádo

Zahraničí Petr Jemelka Zahraničí, Petr Jemelka
12. 1. 2010 22:55
Místo bylo lokalizováno v odlehlé oblasti na brazilsko-bolivijských hranicích
Pověstem o Eldorádu dala základ dobytí bohatých říší Aztéků a Inků
Pověstem o Eldorádu dala základ dobytí bohatých říší Aztéků a Inků | Foto: Aktuálně.cz

Brasília - Důkazy o existenci legendární říše v amazonském pralese, která oplývala zlatem a neuvěřitelným bohatstvím, hledají archeologové již dlouho marně.

Nyní však vědci hlásí objev, který mohl stát za dávnými výpravami španělských conquistadorů a brazilských bandeirantes do nitra deštného pralesa. Díky aplikaci Google Earth a úbytku zalesněných ploch v Amazonii.

Nedaleko brazilsko-bolivijských hranic se archeologům díky leteckým průzkumům a záběrům z družice podařilo najít stopy po městské civilizaci, která mohla být domovem až šedesáti tisíc obyvatel.

Zda se skutečně jedná o legendární Eldorádo alias Město Z, možná nebudeme vědět nikdy. O významný archeologický objev jde ale každopádně.

Obydlená Amazonie

Seshora vypadají nalezené stavby jako geometrické obrazce podobající se útvarům v peruánské Nazce, na zemi však jde podle vědců o zbytky silnic, příkopů, mostů a náměstí. Neznámá civilizace je vybudovala mezi rokem 200 a 1283 našeho letopočtu.

Amazonie v Mato Grosso
Amazonie v Mato Grosso | Foto: Reuters

Objeveny byly už roku 1999, teprve rozvoj satelitního mapování země však umožnil vědcům, aby je přesně lokalizovali. Zatím archeologové nalezli podle časopisu Antiquity zbytky dvou set staveb.

Jedná se tak o další důkaz toho, že v amazonském pralese existovaly rozsáhlé civilizace a že místní půda není tak neproduktivní, aby nemohla velká města uživit.

Roku 2008 přinesl časopis Science zprávu o existenci dávných lidnatých měst v povodí brazilské řeky Xingu. Starší předkolumbovská rozvinutá civilizace byla už dříve odhalena v bolivijském pralese.

Jiná Amerika

„Tato odhalení zcela mění naše představy o tom, jak skutečně vypadala Jižní Amerika před příjezdem Kryštofa Kolumba," prohlásil David Grann, autor knihy Ztracené město Z o pokusech objevit bájnou říši zlata ve dvacátých letech minulého století.

Fóra se podle organizátorů účastní i téměř 1300 zástupců domorodých kmenů z 50 zemí, nejvíce z nich je právě z Brazílie
Fóra se podle organizátorů účastní i téměř 1300 zástupců domorodých kmenů z 50 zemí, nejvíce z nich je právě z Brazílie | Foto: Reuters

"Stovky let si archeologové mysleli, že je džungle místem, kde žijí pouze primitivní kmeny. Tento objev ale dokazuje, že Amazonie byla domovem velké civilizace, která předcházela říši Inků," tvrdí.

Podle Granna je to také obhajobou pro ty, kteří hledání tajemného zlatého města zasvětili svůj život.

 

Právě se děje

Další zprávy