Geniální lajdačka přivedla Němce do varu. Ale není sama

Vancouverský souboj velmocí vrcholí: USA, Německo, Kanada
Vancouver je důvod k německé radosti
Vancouver je důvod k německé radosti | Foto: Reuters

Vancouver - Jak německy říct 'Přepište dějiny'? Snadno: Vancouver. Známé latinské heslo "citius, altius, fortius" zní ve Vancouveru s překvapivým germánským přízvukem.

Němci se na kanadských hrách vypnuli k výkonu, který vyvolává nadšení od Hamburku po Mnichov. Jejich výpravě se mimořádně daří závodit rychleji, výše a silněji než ostatním národním týmům.

Příjemným šokem je hlavně překvapivá vítězka obřího slalomu Viktoria Rebensburgová. Dvacetilou lyžařku, která před zlatou medailí z Whistleru nevyhrála ve Světovém poháru ani jediný závod, překřtily německé noviny na "geniální lajdačku" nebo "kuřátko ve zlatém opojení". To podle způsobu, jak se jako malé dítě radovala v cíli, či podle bezstarostného přístupu k lyžování - nesrovnatelného se slavnými, ale na olympiádě nervózními rakouskými lyžařkami.

Před posledním víkendem, v němž se rozdělí ještě patnáct sad medailí, se Němci drží na druhém místě tabulky se stejným počtem zlatých, jako mají Američané.

V tomto týdnu se dokonce poprvé v historii zimních olympiád dostali v této imaginární soutěži na úplný vrchol. Jasně: olympiáda je především soubojem jednotlivců a každá z medailí patří konkrétnímu závodníkovi (nebo štafetám či družstvům), ale vykládejte to třeba v Číně, Rusku nebo Spojených státech, pro které je vítězství v tabulce národů další medailí navíc. Možná tou nejcennější.

Smát se bude Kanada?

Německé šance předstihnout Američany v posledních třech dnech her spočívají především v závěrečném běhu mužů na 50 km, kde bude Lukáši Bauerovi zdatným soupeřem Tobias Angerer. Němci mohou bodovat i v slalomu žen. Stejně jako Šárka  Záhrobská si naděje dělá Maria Rieschová.

Jenže finiš závodu o největší počet zlatých má podle předolympijských prognóz jiného favorita. Smát se může třetí vzadu - Kanada.

Pro německo-kanadsko-americký souboj na dálku budou klíčové hokej mužů, čtyřbob a týmová soutěž v ženském rychlobruslení.  Prognóza AP říká, že čtyřbobům povládne tým USA, ale pozor, druhá má skončit Kanada. V týmovém rychlobruslení se čeká zlato pro Kanadu, ale stříbro Němek.

A hokej? Tam si situaci dovedeme vybavit nejlépe. Kanada jasným favoritem, ale co když ve finále znovu prohraje s Američany, jako se jí to stalo v základní skupině?

Pokud vše půjde podle teoretických předpokladů, vyjde z trojic uchazečů o prvenství nejlépe Kanada. V noci z neděle na pondělí (SEČ), až zhasne oheň ve Vancouveru, by měla mít na kontě šest zlatých navíc. Nyní jich má osm, ke stejnému počtu jako v případě USA a Německa Kanadu v noci na dnešek dovedly hokejistky, kouřící vítězné doutníky po finále turnaje žen.

Čína střídá Rusko

Největší poprask kvůli tabulce národů propukl v Rusku. A po porážce hokejistů ve čtvrtfinále s Kanadou spíš zesílil, protože Ovečkin, Malkin a parta kolem nich měli přiložit hojivou náplast na pošramocené ruské sebevědomí. Jenže způsob, jakým vypadli ruští hokejisté z turnaje, připomínal spíš svlékání kůže zaživa než cokoliv jiného.

Rusové nakonec neodjíždějí s prázdnou, například rychlobruslař Skobrev jim udělal radost svým úspěchem v Richmond Olympic Oval - a také za to byl odměnen, ponese vlajku během závěrečného ceremoniálu.

Jenže v Rusku se hledí hlavně na zlaté medaile. A v nich se před někdejší zimní velmoc dostala i Čína. Po Pekingu, kde zaútočili v letních hrách, se Číňané evidentně dostávají mezi špičku i na sněhu a ledu.

Příště, v Soči, s nimi Rusové musejí počítat dvakrát, i když budou sportovat doma.

 

Právě se děje

Další zprávy