Gayové v armádě? Senát vzdoruje Obamovu přání

ČTK ČTK
21. 9. 2010 22:20
Senát dnes zablokoval debatu o zákoně, jenž měl umožnit otevřenou službu homosexuálů v armádě
Foto: Reuters

New York - Americký Senát dnes zablokoval debatu o zákoně, jenž měl umožnit otevřenou službu homosexuálů v armádě. Pro takovou změnu se v minulosti vyslovil prezident Barack Obama. Proti další diskusi o zákonu ale byli i někteří senátoři za jeho Demokratickou stranu.

V současnosti v americké armádě platí pravidlo "neptej se a nemluv". Nelze se tak dotazovat na sexuální orientaci vojáků a armáda se musí zbavit každého, kdo se k homosexualitě otevřeně přihlásí.

Podle neoficiálních údajů už z tohoto důvodů odešlo z americké armády na 13 tisíc vojáků. Zastánci práv homosexuálů ale stále mají naději. Je možné, že se demokraté pokusí změnu znovu předložit ještě do konce letošního roku.

Poměry v armádě ve vztahu k sexuální menšině nedávno označil za neústavní soud v jižní Kalifornii. Podle jeho výroku dosavadní praxe nezvyšuje bojovou připravenost armády, ale má naopak pro ozbrojené síly "odstrašující účinek".

Soudní proces byl považován za zatím nejvážnější test dosavadní armádní politiky. Někteří právníci ale verdikt soudu zpochybňují s tím, že kalifornský soud nemá právo vydávat rozhodnutí vztahující se na celou americkou unii.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč), RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy