Podle agentury Reuters to vyplynulo z úterní schůzky světových vůdců na summitu G8 v Belfastu.
Mezinárodní společenství od setkání očekává, že přiměje k jednání obě znesvářené strany - současný režim prezidenta Bašára Asada na jedné straně, opozici na druhé.
Výsledkem tak je alespoň společná výzva mířící k Asadovi i povstalcům. To vše v době, kdy počet obětí 27 měsíců trvajícího konfliktu atakuje hranici 100 000.
Kreml versus Bílý dům
Jednání v Severním Irsku poznamenaly značné rozdíly v názorech na řešení krize. Zatímco západní státy totiž stále častěji hovoří o vyzbrojení povstalců, Rusko je radikálně proti.
Prezident Vladimir Putin ostatně postoj Moskvy zopakoval i během pondělní schůzky se svým americkým protějškem Barackem Obamou. Ten podle agentur rovněž upřednostňuje "politické řešení", ale rovněž je přesvědčen, že "pár raket válku nevyhraje".
Putin - byť v izolaci - podepsal
Šéf Kremlu sice podle agentury Reuters v úterý čelil v Belfastu značné izolaci, ale nakonec se i Rusko připojilo k závěrečnému prohlášení summitu.
V něm politici znepřátelené strany vyzvali k urychlenému vytvoření přechodné vlády.
Dokument ovšem podle diplomatických zdrojů agentury AP nijak nezmiňuje Asadův odchod. Ten je přitom klíčovou podmínkou opozice, která hrozí, že v jiném případě nezasedne k jednacímu stolu.