Francouzští socialisté drtivě vyhráli parlamentní volby

Radim Klekner Radim Klekner
17. 6. 2012 20:19
Socialistická strana se nemusí v parlamentu opírat o radikální levici
Levice volby drtivě vyhrála.
Levice volby drtivě vyhrála. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzští socialisté a jejich spojenci budou mít v Národním shromáždění většinu nejméně 296 hlasů, a nebudou se tak muset spoléhat na Levicovou frontu, v níž jsou zastoupeni také komunisté.

Upřesněné povolební odhady mluví o tom, že pravicový Svaz pro lidové hnutí získá v 577členném parlamentu 212 poslanců, nacionalistická Národní fronta Marine Le Penové dva mandáty.

Poslanecké křeslo ovšem Le Penová sama nezískala, neboť v přímém souboji prohrála se socialistou Philippem Kemelem. To se naopak podařilo vnučce jejího otce a její neteři Marion Maréchalové Le Penové.

Jejich formaci přitom podpořilo v prvním kole voleb, konaném před týdnem, přibližně čtrnáct procent těch, kdo se dostavili k volebním urnám. Vzhledem k většinovému systému, ale do druhého kola postoupili jen čtyři kandidáti Národní fronty.

Zeleným přisuzují odhady dvacet, Radikální levicové straně 12, centristům 15 a Levicové frontě třináct zástupců.

Potvrdily se tak volební prognózy předpovídající drtivé vítězství levice.

"Je vidět, že tón udaly prezidentské volby," citoval deník Le Monde předchozího ministra zahraničí ve vládě UMP Alaina Juppého, který narážel na květnové klání o Elysejský palác, v němž socialista Francois Hollande nakonec poměrně těsně porazil svého předchůdce v úřadu Nicolase Sarkozyho.

"Budeme konstruktivní, ale bdělou opozicí," dodal bývalý šéf francouzské diplomacie.

V sázce je budoucnost Evropy

Socialisté neskrývali svou radost i z toho důvodu, že poslanecký mandát získali všichni ministři nové vlády premiéra Jeana-Marca Ayraulta.

Socialista Hollande může začít prosazovat program, s jehož pomocí hodlá nastartovat hospodářský růst.
Socialista Hollande může začít prosazovat program, s jehož pomocí hodlá nastartovat hospodářský růst. | Foto: Reuters

"S takovouto většinou může vláda začít s realizací svých plánů," citovala agentura Reuters socialistického ministra financí Pierra Moscoviciho. "V následujících týdnech je v sázce budoucnost celé Evropy."

Volby do Národního shromáždění značná část Francouzů vzhledem k předem danému výsledku ignorovala, a volební účast tak dosáhla jen 55 procent.

Hollande teď bude moci začít prosazovat svůj program počítající mimo jiné s pětasedmdesátiprocentním zdaněním příjmů nad jeden milion eur ročně a vytvořením 60 tisíc pracovních příležitostí ve školství, jak před volbami sliboval.

S německou kancléřkou Angelou Merkelovou chce navíc nově sjednat podmínky fiskálního paktu rozpočtové odpovědnosti tak, aby v něm byla zahrnuta závazná prorůstová opatření.

Hollande se rovněž zasazuje za zavedení společných evropských dluhopisů znamenající lepší úroky, a tím i levnější půjčování peněz pro zadlužené členské země Evropské unie. Proti je ale Německo, jemuž by se úroky naopak zvedly.

Poměrně překvapivě se do Národního shromáždění nedostala někdejší Hollandova partnerka a poražená z klání o Elysejský palác z roku 2007 Segolene Royalová. A také centrista Francois Bayrou.

 

Právě se děje

Další zprávy