Francouzská záchranná akce v Somálsku pohořela

ČTK ČTK
12. 1. 2013 14:19
Záchranná akce skončila fiaskem. Komandu se nepodařilo zachránit zajatého Francouze a další voják byl zajat

Mogadišo/Nairobi - Při nezdařeném zásahu francouzského komanda v Somálsku, jehož cílem bylo osvobodit zajatého Francouze, byl v sobotu zabit jeden francouzský voják a 17 "teroristů". 

Další člen francouzského komanda byl zajat. Osud rukojmího, Denise Allexe, je nejasný. Francouzské ministerstvo obrany ale vychází z toho, že byl při akci zabit.

Věznitelé svého francouzského zajatce během zásahu zabili, řekl mluvčí ministerstva obrany generál Martin Klotz. Tuto domněnku potvrdil později na tiskové konferenci sám ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

"Členové komanda pronikli na místo, kde byl Allex zadržován, a okamžitě narazili na tvrdý odpor. Všechno nasvědčuje tomu, že věznitelé Allexe bohužel zabili," citovala ministra Le Driana agentura Reuters.

Islámští radikálové citovaní agenturou AFP ale tuto informaci popřeli a prohlásili, že Francouz žije a bude "během dvou dnů souzen". V prohlášení také tvrdí, že zajali jednoho francouzského vojáka, který byl při noční akci zraněn.

Ministr Le Drian zároveň sdělil, že při osvobozovací operaci v Somálsku byl zabit jeden člen komanda a druhý byl zajat. Dřívější zprávy hovořily o dvou údajně zabitých francouzských vojácích.

Francouzské ministerstvo obrany upřesnilo, že dějištěm operace byl tábor islámských radikálů z hnutí Šabáb na jihu Somálska. Speciální komando francouzské rozvědky DGSE se tam pokusilo osvobodit Denise Allexe, kterého islamisté zajali v Mogadišu v červenci 2009. 

Podle agentury AP šlo o agenta špionážní služby DGSE, který v Somálsku pomáhal s výcvikem vládních sil bojujících proti islamistickým milicím. Zajat prý byl spolu s dalším svým kolegou, jemuž se ale později podařilo uprchnout.

První informace somálských úřadů a zástupců rebelů hovořily o smrti dvou civilistů a jednoho francouzského vojáka při dnešní operaci u města Bulomarer.

Podívejte se, jak komando zasáhlo proti pirátům

"Francouzi nedostali to, co chtěli," sdělil agentuře AFP vojenský mluvčí Šabábu Abdalazíz Musáb. Zajatec prý totiž "nebyl v zóně", na kterou v noci na dnešek zaútočili.

Po nezdařeném zásahu komanda vysazeného údajně ze tří vojenských helikoptér vojáci nechali na místě tělo jednoho ze svých druhů zabitých během operace, prohlásil mluvčí Šabábu.

Islámské hnutí Šabáb zahájilo boj v Somálsku proti vládním cílům a za ovládnutí země v roce 2007. V jednu dobu ovládalo více než 80 procent somálského území a skoro celé hlavní město Mogadišo. Během uplynulého půldruhého roku je ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt včetně metropole.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 16 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 43 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy