Francie zahájila operaci ve Středoafrické republice

ČTK ČTK
6. 12. 2013 20:48
Cílem je zajistit bezpečnost pro humanitární pomoc.
Foto: Reuters

Bangui/Paříž  - Francie zahájila ve Středoafrické republice vojenskou intervenci, do níž by mělo být zapojeno 1200 až 1800 vojáků. V rozhlasové stanici Radio France Internationale to řekl francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Od čtvrtka si rostoucí nepokoje v metropoli Bangui vyžádaly podle Červeného kříže přes 280 mrtvých. Evropská komise oznámila, že zemi věnuje na zlepšení situace 50 milionů eur (téměř 1,4 miliardy Kč).

"Operace už začala," řekl ministr. Upřesnil, že ji hlídkami ve středoafrické metropoli Bangui zahájily jednotky, které jsou už v zemi přítomny. Francouzské intervenci dala ve čtvrtek zehlenou Rada bezpečnosti OSN schválením rezoluce, která mimo jiné povoluje zahraničním vojákům použít v zemi sílu k ochraně civilistů.

Le Drian také sdělil, že do Středoafrické republiky už ve čtvrtek večer dorazila jedna francouzská rota z gabonské metropole Libreville. Rota má ve francouzské armádě obvykle 150 mužů.

Cíl: Zajistit bezpečnost humanitární pomoci

Úkolem francouzského výsadku na podporu afrických mírových sil má být podle ministra zajistit nezbytnou bezpečnost pro humanitární pomoc, která v zemi zatím není možná. "Je třeba zajistit ulice a hlavní přístupové cesty, aby se lidé mohli dostat alespoň do nemocnice," poznamenal Le Drian.

Zároveň jde o to, aby africké mírové síly mohly "zajistit územní bezpečnost do politické transformace" v zemi.

Vzápětí poté, co RB OSN umožnila intervenci, francouzský prezident François Hollande ve čtvrtek večer oznámil okamžitou vojenskou operaci ve Středoafrické republice. Francie má v zemi kontingent přes 600 vojáků, který by se měl podle Hollandea "během několika dní, ne-li hodin" zdvojnásobit. Ministr zahraničí Laurent Fabius předtím ve čtvrtek uvedl, že vysláno by mělo být dalších 1200 vojáků.

Agentura AFP napsala, že v Bangui, kde byl zastaven od čtvrtka provoz motorových vozidel, dnes dopoledne nebyli francouzští vojáci ještě příliš vidět. Středoafrický prezidentský úřad vyzval všechny vojenské a policejní síly, aby se do odpoledne stáhly do kasáren.

Pomoc pro Středoafrickou republiku: 50 milionů eur

Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová uvedla, že pomocí Středoafrické republice ve výši 50 milionů eur vyšla Evropská komise vstříc žádosti Africké unie. Mezinárodní podpůrná mise, pro kterou budou peníze vyčleněny, má podle Ashtonové přispět ve spolupráci s OSN a dalšími partnery k vyřešení situace v zemi. Peníze budou použity k ochraně obyvatelstva, k vytvoření podmínek pro mezinárodní pomoc a k reformě bezpečnostního a obranného sektoru ve Středoafrické republice.

Napětí v zemi se stupňuje od březnového svržení prezidenta Françoise Bozizého muslimskými povstalci z hnutí Séléka. Ve čtvrtek se v bojích střetli bojovníci Michela Djotodii, který po převratu prezidentský úřad uzurpoval, a členové převážně křesťanských milicí antibalaka, které se vzbouřily kvůli násilí páchanému příslušníky hnutí Séléka na civilistech.

Djotodia kvůli bojům prodloužil zákaz nočního vycházení od 18:00 do 06:00.

Podle Červeného kříže, který citovala agentura Reuters, bylo dnes posbíráno v Bangui 281 mrtvých těl. Panují obavy, že počet obětí bude ještě větší.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy