Obrazem: Tak se staví Velká zelená čínská zeď. Lidé u pouště sází dlouhé řady stromů

Obrazem: Tak se staví Velká zelená čínská zeď. Lidé u pouště sází dlouhé řady stromů
Písek z jedné z největších pouští na světě Gobi se do Pekingu dostává skoro každé jaro. V posledních letech ale klimatické změny způsobují stále častější písečné bouře, které narušují život v čínské metropoli.
Stále větší pozornost tak získává program na obnovení a vytvoření pásů lesů a keřů. I proto, že půdy, kde mohou lidé žít nebo kterou mohou obdělávat, je stále méně.
Sázení stromů je v Číně už dlouho jedním z klíčových environmentálních cílů.
Za posledních 40 let se v rámci projektu, který je mezi místními známý jako "Velká zelená čínská zeď", povedlo zvednout zalesnění Číny na čtvrtinu. V roce 1949 přitom lesy pokrývaly jen deset procent území.
Foto: Carlos Garcia Rawlins
Dominika Perlínová Dominika Perlínová
Aktualizováno 12. 6. 2021 15:23
Sázení stromů je v Číně už dlouho jedním z klíčových environmentálních cílů. Země i jednotliví farmáři se tak snaží bojovat proti stále se rozšiřující poušti. Písek z rozsáhlé Gobi se do Pekingu dostává skoro každé jaro. Pomoci by měl dlouhý pás zeleně.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Festival v San Sebastiánu spojí ceny pro nejlepšího herce a herečku

Mezinárodní filmový festival ve španělském San Sebastiánu bude nově udělovat genderově neutrální ceny. Od letošního září samostatné sošky pro nejlepšího herce a herečku nahradí jedno ocenění, Stříbrná mušle pro nejlepší herecký výkon, píše agentura AP. K podobnému kroku se nedávno odhodlala přehlídka Berlinale, pořádaná v německé metropoli.

"Změna vychází z přesvědčení, že pohlaví jakožto společenský a politický konstrukt už nadále není kritériem, kterým bychom se chtěli řídit," vysvětluje ředitel akce José Luis Rebordinos. "Úkolem poroty bude jednoduše rozlišovat dobré od špatných hereckých výkonů," dodává.

Letošní 69. ročník festivalu se koná od 17. do 25. září.

Zdroj: AP
Další zprávy