Foto: Pád srbského nacionalisty. Miloševiče rozdrtila buldozerová revoluce

Slobodan Milošević.
Miloševičovi měl skončit prezidentský mandát až v létě roku 2001. On se ale rozhodl podpořit reformu volebního zákona, podle které by se prezidentské volby uskutečnily už na podzim. Miloševič by pak díky přímě lidové volbě mohl v úřadu zůstat dál, což dosud nebylo možné. Na fotce je prezident v srbské metropoli Bělehradě v roce 1997.
Jedním z těch, o kterých se v létě roku 2000 spekulovalo, že by se mohli Miloševičovi v prezidentském klání postavit, byl jeho dlouholetý přítel, mentor a politický spojenec Ivan Stambolič. V srpnu ho ale někdo unesl a zavraždil. Jeho tělo se našlo až o tři roky později. Kvůli vraždě byl později obviněn i Miloševič a jeho manželka. Prezidentskému páru byl Stambolič za svědka na svatbě. Na fotografii jsou oba muži v roce 1986.
Prezidentské volby se konaly 24. září a žádný ze dvou hlavních kandidátů - kromě Miloševiče kandidát opozice Vojislav Koštunica (na snímku) - nezískal víc než 50 procent hlasů. Volební komise proto oznámila, že se bude konat druhé kolo. Opozice s tím ale nesouhlasila, poukazovala na nesrovnalosti při sčítání hlasů. Koštunica podle ní ve skutečnosti hranici 50 procent těsně přesáhl, a druhé kolo tak nebylo potřeba.
Protesty na podporu Koštunici (na snímku z roku 2006) začaly 29. září v dolech v Kolubaře. Volební komise kontrolovaná vládou přesto oznámila, že začala s přípravou druhého kola, naplánovaného na 8. října. Koštunica Miloševiče vyzval, aby přijal porážku a rezignoval.
Foto: ČTK
Helena Truchlá Helena Truchlá
6. 10. 2020 6:20
Dlouholetý srbský autoritářský a nacionalistický vůdce Slobodan Miloševič působil ve vrcholné politice od 80. let až do roku 2000. Před dvaceti lety v říjnu ale prezident neustál předčasné volby, kterými si chtěl naopak upevnit pozici. Následné mohutné protesty v Bělehradě pak vedly k jeho rezignaci. Připomeňte si poslední dny srbského politika, souzeného kvůli válečným zločinům v Haagu.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy