V alpských jeskyních se testují skafandry pro misi na Mars

V alpských jeskyních se testují skafandry pro misi na Mars
Celá jeskyně je plná různých útvarů z ledu. Nízká teplota a izolovanost od vnějšího světa činí z jeskyně ideální místo pro testování techniky určené pro vesmírné expedice. Zdejší podmínky by totiž podle vědců měly částečně simulovat podmínky, které jednou mohou najít astronauti v jeskyních Marsu.
Asi nejatraktivnější součástí testovacího programu, byl, alespoň pro přítomné novináře, nejnovější prototyp skafandru Aouda.X. Místo astronautů jej na sobě testovali sami výzkumníci. Právě s tímto skafandrovým oblekem se počítá při plánované výpravě na Mars. Ta by se podle vědců měla uskutečnit v horizontu příštích 20 až 30 let. Na fotografii je zachycen fyzik Daniel Schildhammer.
Ještě přiklopit kryt helmy a test skafandru může začít.
Vzhůru do útrob ledové jeskyně, která je považována za největší svého druhu na světě.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Dan Poláček Zahraničí, Reuters, Dan Poláček
3. 5. 2012 12:20

V největší ledové jeskyni na světě Eisriesenhöhle, která se nachází v alpském masivu hory Dachstein, proběhl test vybavení určeného pro expedici na Mars. Tým vědců z 11 zemí zde například zkoušel prototyp skafandru Aouda.X. Výzkumníci zkoušeli 3D kamerové systémy, radar, pojízdná vozítka, komunikační prostředky či systémy na biologickou dekontaminaci. Prostředí ledové jeskyně si vědci zvolili proto, že tu je nejmenší pravděpodobnost kontaminace testované výbavy nežádoucími mikroorganismy. Ty by mohly případně znehodnotit budoucí výzkum života na Marsu. Další důvod, proč byla k testování vybrána ledová jeskyně, byl ten, že dané prostředí nejlépe simuluje podmínky, ve kterých budou jednou astronauti hledat na Marsu známky života - tedy uzavřené prostory, kde by díky absenci kosmického záření mohly přežívat zárodky živých organismů. Podívejte se, jak takový test vesmírné techniky v prostředí gigantické jeskyně vypadá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy