Foto: Sedativa, páska přes oči a těžká technika. V Keni přesouvali vzácného nosorožce

Nosorožec černý.
Nosorožec je jedním z nejohroženějších živočichů na planetě. K jejich záchraně před vyhynutím proto ochránci přírody používají nejmodernější techniku. Při cvičení v národním parku Nairobi v africké Keni, kde trénovali přesun samice nosorožce černého, používali i vrtulník.
K akci byli přizváni také novináři, aby osud nosorožců přiblížili veřejnosti. Na celém světě podle serveru Save the Rhino, který mapuje populaci nosorožců, zbývá posledních 30 tisíc jedinců. Většina z nich přežívá v Jihoafrické republice.
Některé druhy jsou považovány za kriticky ohrožené, například nosorožec severní bílý. Poslední samec tohoto druhu většinu života strávil v české zoo ve Dvoře Králové. Pětačtyřicetiletého nosorožce jménem Sudán ale utratili kvůli špatnému zdravotnímu stavu ošetřovatelé v keňské rezervaci Ol Pejeta, kde poslední roky žil. Populace nosorožce severního bílého tak stojí na posledních dvou samicích a umělém oplodnění.
Před aktuálním převozem nosorožce černého museli ochranáři zvířeti, které může vážit až dvě tuny, naservírovat pořádnou dávku uspávacích prostředků. K přesunu bylo potřeba několik párů silných rukou.
Foto: Reuters
dap Patrik Urban, dap
30. 6. 2018 21:05
Ochránci přírody v keňském národním parku Nairobi si vyzkoušeli převoz nosorožce černého. Zvíře dostalo dávku uklidňujících látek, šátek přes oči a vyrazilo na cestu náklaďákem.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy