Foto: Sedativa, páska přes oči a těžká technika. V Keni přesouvali vzácného nosorožce

Nosorožec černý.
Nosorožec je jedním z nejohroženějších živočichů na planetě. K jejich záchraně před vyhynutím proto ochránci přírody používají nejmodernější techniku. Při cvičení v národním parku Nairobi v africké Keni, kde trénovali přesun samice nosorožce černého, používali i vrtulník.
K akci byli přizváni také novináři, aby osud nosorožců přiblížili veřejnosti. Na celém světě podle serveru Save the Rhino, který mapuje populaci nosorožců, zbývá posledních 30 tisíc jedinců. Většina z nich přežívá v Jihoafrické republice.
Některé druhy jsou považovány za kriticky ohrožené, například nosorožec severní bílý. Poslední samec tohoto druhu většinu života strávil v české zoo ve Dvoře Králové. Pětačtyřicetiletého nosorožce jménem Sudán ale utratili kvůli špatnému zdravotnímu stavu ošetřovatelé v keňské rezervaci Ol Pejeta, kde poslední roky žil. Populace nosorožce severního bílého tak stojí na posledních dvou samicích a umělém oplodnění.
Před aktuálním převozem nosorožce černého museli ochranáři zvířeti, které může vážit až dvě tuny, naservírovat pořádnou dávku uspávacích prostředků. K přesunu bylo potřeba několik párů silných rukou.
Foto: Reuters
dap Patrik Urban, dap
30. 6. 2018 21:05
Ochránci přírody v keňském národním parku Nairobi si vyzkoušeli převoz nosorožce černého. Zvíře dostalo dávku uklidňujících látek, šátek přes oči a vyrazilo na cestu náklaďákem.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy