Invaze sarančat obrazem: Roje hmyzu jsou velké jako města, v Africe hrozí hladomor

Invaze kobylek ve východní Africe.
Populace sarančat ve východní Africe překročila několik stovek miliard. Podle generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese jejich roje velikostí připomínají velká města. Do června by jejich populace mohla narůst až 500krát.
Postřiky z letadel se zatím příliš neosvědčily. Meshack Malo z Organizace pro výživu a zemědělství má proto jiný plán, jak populaci sarančat snížit. Podle agentury Reuters si nejprve zaznačí, na jakém místě sarančata nakladou vajíčka, a za dva týdny je přijdou s kolegy vybít. Slibuje si od toho menší zamoření půdy pesticidy.
...
"Necítím se dobře. Několik let jsme se starali o naše farmy, ale nepřišel žádný déšť. Tenhle rok byl jediný, kdy jsme měli štěstí. Ale taky to znamenalo, že se tu objevila sarančata a zničila naši úrodu," říká britské stanici BBC farmář z Keni Ali Bila Waqo.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
28. 2. 2020 19:01
Afričtí farmáři v Keni, Etiopii nebo Somálsku mohou přijít o všechnu svoji úrodu. Kvůli dešťům se rozrostla populace sarančat, která dokážou zlikvidovat celá pole za pouhých pár hodin. Podívejte se na snímky invaze hmyzu.
 

Právě se děje

před 20 minutami

Déšť může v úterý zvednout hladiny řek, varují meteorologové

Na jihu a východě Čech a na většině území Moravy s Slezska bude do úterního poledne pršet, místy vydatně. Spadnout může 40 až 60 litrů vody na metr čtvereční. Kvůli vysokému nasycení půdy vodou hrozí na některých tocích vzestup hladiny až na druhý povodňový stupeň. Vyplývá to z dnes vydané výstražné informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Varování před možným vzestupem hladin platí od dnešního poledne do středečních 18:00. Týká se povodí řek Úslavy, Úhlavy a toků na severní straně Šumavy a Novohradských hor. Řeky a potoky v těchto regionech mohou vystoupat místy až na druhý stupeň povodňové aktivity. Zvýšený průtok vody meteorologové předpokládají také v povodí Lužnice a na menších tocích odvodňujících jihovýchod Českomoravské vrchoviny, Orlické hory a Jeseníky. Meteorologové varují lidi, aby se na rozvodněných tocích vyvarovali plavání, jízdy na lodi či pohybu v korytě toku.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Čtvrtý kanoista z OH v Riu Gebas ukončil kariéru

Vodní slalomář Vítězslav Gebas ukončil ve 36 letech kariéru. Rodák z Hradce Králové měl před čtyřmi lety v Riu de Janeiro nadosah medaili ze závodu kanoistů, skončil čtvrtý se ztrátou 13 setin sekundy na bronzovou pozici.

Na mistrovství světa Gebas získal dvě medaile v závodech hlídek, další tři cenné kovy vybojoval v týmové soutěži na mistrovství Evropy. Čtyřikrát se dostal na stupně vítězů v individuálních závodech Světového poháru.

Loni ani letos se Gebas neprobojoval mezi kanoisty do tříčlenného reprezentačního výběru. O jeho konci kariéry dnes informoval Český olympijský výbor na twitteru.

Další zprávy