Masakr v Turecku má už 95 obětí. V Ankaře zabíjeli před mírových pochodem zřejmě dva sebevrazi

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 11. 10. 2015 7:22
Při dvou explozích v centru Ankary zahynulo nejméně 95 lidí, dalších téměř 250 bylo zraněno a je stále v nemocničním ošetřování. Jde tak o nejhorší teroristický útok v historii Turecka. Příčina výbuchů, které se odehrály krátce před začátkem mírového pochodu, se vyšetřuje. Podle všeho šlo však o útok sebevražedného atentátníka. Turecká vláda označila výbuchy za teroristický čin, za podezřelé považuje Islámský stát a kurdské bojovníky. Dvě nálože explodovaly u hlavního vlakového nádraží v centru metropole.
Obrázek z místa výbuchu v Ankaře.
Obrázek z místa výbuchu v Ankaře. | Foto: Reuters

Ankara - Centrem turecké metropole Ankara v sobotu otřásly dva výbuchy, které si vyžádaly nejméně 95 mrtvých a skoro 250 zraněných. Pět desítek z nich je na jednotkách intenzivní péče v kritickém stavu.

Jde o vůbec nejhorší teroristický útok v historii Turecka, vláda proto počínaje nedělí vyhlásila tři dny národního smutku.

Počet obětí neustále roste, nejnovější čísla potvrdil úřad tureckého premiéra. Podle prokurdské opoziční Lidové demokratické strany (HDP) zahynulo 97 lidí.

Příčina výbuchů, které se odehrály krátce před začátkem mírového pochodu, se vyšetřuje.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu prohlásil, že existují silné důkazy o tom, že útok provedli dva sebevražední atentátníci. Za podezřelé z provedení útoku označil Islámský stát či bojovníky kurdské strany PKK.

Vysoce postavený bezpečnostní činitel řekl agentuře Reuters, že útok byl podle všeho činem sebevražedného atentátníka. Při výbuších nebyl zničen žádný automobil.

K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil. Turecká vláda označila výbuchy za teroristický čin. Odmítla přitom, že by jakkoli podcenila bezpečnostní opatření na sobotní akci.

Při dvou explozích v centru Ankary zahynulo nejméně 86 lidí, dalších téměř 200 bylo zraněno. Jde tak o nejhorší teroristický útok v historii Turecka. | Video: Reuters

Očití svědci vypověděli, že dvě exploze dělilo pouze několik sekund. Těla obětí byla rozprostřena asi na ploše dvaceti metrů čtverečních. O zraněné se bezprostředně po útoku začali starat další účastníci pochodu.

Na místě útoku u budovy hlavního železničního nádraží v Ankaře byly v čase výbuchu stovky lidí.

Na fotografiích zveřejněných na sociálních sítích je vidět, jak oběti leží na ulici v kalužích krve. Podle reportéra agentury Reuters byla těla mrtvých zahalena do vlajek a transparentů připravených účastníky pochodu, včetně těch náležejících prokurdské opoziční Lidové demokratické straně.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu svolal kvůli tragické události zasedání bezpečnostní rady. Na jednání byli pozváni mimo jiné ministři vnitra a zdravotnictví, šéfové policie a rozvědky a představitelé samosprávy.

Schůzky se zúčastnil i prezident Recep Tayyip Erdogan, který v prohlášení útok odsoudil a uvedl, že jeho pachatelé se pokoušejí "zasít svár mezi jednotlivé složky společnosti".

Největší teroristické útoky v Turecku za posledních 20 let

  • 86 - 10. října 2015 - Dva výbuchy si v centru Ankary vyžádaly nejméně 86 mrtvých; exploze nastaly krátce před začátkem mírového pochodu proti narůstajícímu násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty.
  • 52 - 11. května 2013 - Při dvou pumových explozích v tureckém Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 52 lidí a na 140 dalších bylo zraněno; v oblasti žije mnoho syrských uprchlíků. Podle některých informací stáli za útokem bojovníci organizace Islámský stát (IS).
  • 33 - 20. července 2015 - Sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes sto osob zranil; nejvíce obětí bylo mezi studenty, kteří právě oznamovali svůj záměr odjet pomáhat do syrského města Kobani. K zodpovědnosti za útok se přihlásil IS.
  • 32 - 20. listopadu 2003 - Dva mohutné výbuchy v Istanbulu na britské cíle - u britského konzulátu a u britské banky HSBC - si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a na 400 zraněných.

Televizní stanice CNN Türk upozornila, že k výbuchům došlo krátce před začátkem plánovaného mírového pochodu, který svolala odborová Konfederace pracovníků ve státních službách (KESK) společně s dalšími levicovými organizacemi.

Účastníci této akce chtěli protestovat proti narůstajícímu násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty.

K výbuchům došlo poblíž frekventovaného hlavního železničního nádraží po 10:00 místního času (09:00 SELČ). Tam se před začátkem pochodu shromažďovali zejména příznivci prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), uvedl deník Hürriyet.

Záběry stanice CNN Türk ukázaly skupinku mladých lidí, jak se drží za ruce a tančí. V tom okamžiku se za jejich zády objeví mohutná exploze.

Násilí mezi kurdskou stranou PKK a tureckými bezpečnostními silami vypuklo naplno opětovně letos v červenci, kdy turecká vláda spustila letecké údery na kurdském území. Při útocích zahynuly stovky lidí.

Foto: Reuters

PKK v bezprostřední reakci na útok v Ankaře oznámila, že nařídila svým bojovníkům, aby zastavili své operace v Turecku, minimálně do doby, než bude podniknut útok na ně.

V Turecku se budou 1. listopadu konat předčasné parlamentní volby. Premiér Davutoglu zrušil svou účast na předvolebních shromážděních v dalších třech dnech.

Už před předchozími volbami v červnu se prokurdská HDP několikrát stala terčem útoků. Ten nejkrvavější se odehrál na předvolebním mítinku ve městě Diyarbakir, kde nastražená nálož s výbušninou TNT 5. června zabila čtyři lidi a stovku dalších zranila.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy