Grafika: Dohoda s Kanadou trvala Evropě osm let, teď se chystá na Mexičany a Brity. Kdo rozhodne?

Tomáš Kunc Aneta Zachová, EurActiv.cz, Obrazová sekce, Tomáš Kunc
2. 3. 2017 11:38
Jednání o obchodních smlouvách mezi EU a třetími zeměmi jsou často během na dlouhou trať. Například oficiální jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a Kanadou odstartovalo již v roce 2009. Po obchodní dohodě s Kanadou jsou nyní na řadě další země, se kterými Evropská unie chce vyjednat obchodní smlouvy. Na řadě je zejména Mexiko. Seznamte se, jak celý proces vyjednávání probíhá a které evropské instituce mají na průběh jednání vliv.
Foto: Aktuálně.cz

Návrh a konzultace dohody

Návrh na sjednání obchodní dohody podává Evropská komise. Hned v první fázi Komise zahájí takzvané veřejné konzultace ohledně obsahu dohody, do kterých se mohou zapojit občané EU a různé zájmové skupiny. Zároveň provede zhodnocení dopadů potenciální smlouvy mezi EU a třetí zemí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy