Grafika: Dohoda s Kanadou trvala Evropě osm let, teď se chystá na Mexičany a Brity. Kdo rozhodne?

Tomáš Kunc Aneta Zachová, EurActiv.cz, Obrazová sekce, Tomáš Kunc
2. 3. 2017 11:38
Jednání o obchodních smlouvách mezi EU a třetími zeměmi jsou často během na dlouhou trať. Například oficiální jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a Kanadou odstartovalo již v roce 2009. Po obchodní dohodě s Kanadou jsou nyní na řadě další země, se kterými Evropská unie chce vyjednat obchodní smlouvy. Na řadě je zejména Mexiko. Seznamte se, jak celý proces vyjednávání probíhá a které evropské instituce mají na průběh jednání vliv.
Foto: Aktuálně.cz

Obvyklá délka jednání 

Vyjednávání se třetí zemí vede Evropská komise. Oprávnění jí k tomu dává Rada, a to včetně tzv. směrnice pro vyjednávání neboli mandátu, který Komisi zadává cíle, rozsah jednání a také možné časové lhůty.
Vyjednávací tým Komise vede hlavní vyjednavač, který svou působností spadá do resortu eurokomisařky pro obchod Cecilie Malmströmové. Skupina pak vede vyjednávací kola se třetí zemí. Proces vyjednávání trvá průměrně 2 až 3 roky, ale může to být i mnohem déle (oficiální jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a Kanadou například odstartovalo již v roce 2009). Komise připravuje návrh textu smlouvy, který vždy před projednáním se třetí zemí konzultuje s Radou.

 

Právě se děje

Další zprávy