Seriály a filmy budou přístupné on-line napříč státy EU, navrhují europoslanci. Lobbisté jsou proti

Radim Klekner Radim Klekner
29. 11. 2017 20:01
Provozovatelé internetových kanálů budou moci napříště nabízet své programy napříč Evropskou unií. Získají také snadnější přístup k licencím.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Štrasburk - Alespoň jednou týdně sleduje nebo zpětně přehrává seriály a filmy on-line více než polovina uživatelů internetu v Evropské unii.

Zatím ale platí, že vysílatelé, kteří chtějí své internetové a digitální služby nabízet v dalších státech EU, mají značný problém získat příslušnou licenci a její vyřizování se navíc často táhne neúměrně dlouhou dobu.

Evropský parlament chce dosavadní praxi změnit. Výbor pro právní záležitosti schválil proto tento týden návrh, na jehož základě bude vysílatelům usnadněno publikování obsahu na internetu napříč unií.

Projednávané nařízení má zajistit, aby měli lidé kdekoliv v Evropě přístup k pořadům vysílatelů z jiných zemí. Opatření se kromě sportovních pořadů, seriálů a filmů vysílaných on-line týká také zpravodajských pořadů.

Bude stačit licence v jedné zemi

Pokud bude návrh nařízení schválen a další instituce EU jej posvětí, postačí, aby vysílatelé, kteří chtějí nabízet obsah na internetu napříč Evropskou unií včetně živých přenosů, získali licenci pouze v jednom z členských států a ne v každém zvlášť.

Provozovatelé, nabízející balíčky kanálů, budou mít navíc možnost snadněji kupovat autorská práva na programy z jiných členských států pomocí organizací zastupujících držitele těchto práv.

O návrhu bude hlasovat europarlament a velká většina poslanců se shoduje, že je nezbytné jej prosadit.

Foto: europarl.europa.eu

Na druhé straně se ovšem předkladateli návrhu, německému sociálnímu demokratovi Tiemu Wölkenovi, nepodařilo prosadit zrušení takzvané geoblokace. Ta umožňuje provozovatelům internetových platforem a dalším poskytovatelům audiovizuálního obsahu blokovat uživatelům internetu z ostatních zemí EU přístup k on-line obsahu.

Jestliže geoblokaci zahrnou vysílatelé a držitelé autorských práv do smluv, které spolu uzavírají, zůstane on-line obsah uživatelům z určitých zemí i nadále zapovězen.

"Šance vytvořit evropské divácké publikum byla zmařena," komentoval konečnou podobu svého návrhu Wölken. "Konzervativní síly postavily zájmy velkých hráčů na trhu s audiovizuálním obsahem nad zájmy milionů evropských občanů iracionálním, nevyváženým způsobem," zlobil se.

Lukrativní byznys

Lobbisté v europarlamentu se lukrativní byznys s exkluzivními právy, jež nejsou dostupná v celé EU, snaží udržet za každou cenu. Největší zájem je mezi uživateli internetu o sportovní přenosy a hrané filmy. Jen příjmy za reklamy umisťované v rámci digitálního obsahu představují každoročně částku čtvrt bilionu dolarů (5,3 bilionu Kč).

"Pod záminkou kulturní odlišnosti se tímto evropští vysílatelé zříkají možnosti plně se adaptovat do digitální éry," dodal Wölken.

Právě podpora kulturní odlišnosti a stávajících modelů poskytování autorských práv byly hlavními argumenty europoslanců z konzervativních frakcí europarlamentu, proč geoblokaci zachovat.

Již letos v květnu schválil Evropský parlament nová pravidla, umožňující evropským občanům využívat předplatné filmů, hudby a dalšího on-line obsahu i tehdy, když jsou v zahraničí na dovolené, studijním pobytu nebo služební cestě.

Poptávka po on-line televizních a rozhlasových pořadech mezi uživateli internetu v EU neustále stoupá, zejména mezi mladými lidmi. Nová nařízení programovou nabídku on-line obsahu výrazně rozšíří.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 28 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 57 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy