Mezi největší hříšníky patří koncerny AugustaWestland nebo Eurocopter. Vyplývá to ze studie "Zbraně bez hranic" neziskových organizací Amnesty International, Oxfam a dalších.
Společnosti údajně k obcházení embarga využívají své pobočky rozmístěné po celém světě. Embargo totiž platí pouze v Evropě a na země v jiných částech světa se nevztahuje.
Díky tomu může například nová útočná čínská helikoptéra Z-10 létat i díky součástkám, jež pocházejí od evropských firem. Čína tyto stroje prodává do zemí, jako je Súdán, které jsou pod zbraňovým embargem OSN.
Zbrojařská IKEA
"Evropa a Severní Amerika se rychle stávají takovým řetězcem IKEA zbrojního průmyslu," uvedl ředitel mezinárodní neziskové organizace Oxfam Jeremy Hobbs.
Problém se netýká údajně jen vývozu do Číny. Země EU prý porušují i takzvaný Code of Conduct, tedy pravidla stanovující, že vojenský materiál by neměl být vyvážen do států, které porušují rezoluce OSN.
Code of Conduct však není nijak vymahatelný a členové EU si s ním příliš hlavu nelámou.
Němci, Britové, Irové,
Organizace viní například Nizozemce, Brity a Iry, že dodávají díly pro izraelské bojové helikoptéry.
Infobox
Více o obchodu se zbraněmi:
- Výroba munice? Dva náboje pro každého
- OSN: Dodávky zbraní jsou zkázou Afriky
- Rusko je znovu velmocí. Ve vývozu zbraní
- EU zpřísní kontrolu zbraní
Britové ale podle neziskových organizací obchodují i s dalšími problematickými zeměmi. Studie upozorňuje především na dodávku pancéřovaných vozidel Land Rover do Turecka, odkud brzy tyto vozy putovaly do Uzbekistánu.
Tamější vláda je však použila v květnu 2005 proti demonstrantům.
Obchod s technologiemi
Daleko těžší je však zmapovat obchod s technologiemi, které mohou být použity jak pro "bohulibé" účely, tak pro vybavení armády.
Mezi ně patří například zařízení, které se používá pro čtení DVD disků, zároveň však může být upotřebeno pro navádění raket Hellfire.
Více než osmdesát procent světového obchodu s konvenčními zbraněmi kontroluje pět zemí (USA, Rusko, Francie, Německo a Velká Británie). Celkový obrat trhu se pohybuje kolem 834 miliard dolarů ročně, což je více než v dobách studené války.
Tip: Přečtěte si celou zprávu Zbraně bez hranic ZDE (anglicky, ve formátu PDF)