Europoslanci schválili jednotná pravidla pro azylanty

ČTK ČTK
12. 6. 2013 18:35
Azylové řízení bude ve všech státech EU probíhat rychle a analogicky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Štrasburk - Evropští poslanci hlasovali ve středu ve Štrasburku pro nová jednotná pravidla, která se budou týkat žadatelů o azyl v celé EU.

Po dlouhých letech sporů nyní bude zaručeno, že azylové řízení se bude ve všech státech sedmadvacítky provádět analogickým způsobem a že bude rychlejší než dříve.

Policie získá přístup k databázi otisků prstů žadatelů o azyl Eurodac, což má pomoci při stíhání pachatelů závažných trestných činů.

Zatímco dosud přistupovaly jednotlivé země EU k azylantům různě, nyní budou poprvé platit například maximální časové lhůty, během nichž musí úřady jejich žádosti vyřídit.

Mělo by to být do šesti měsíců, ve zvláště komplikovaných případech pak do 18 měsíců. Po devíti měsících musí úředníci uprchlíkům vydat pracovní povolení, dříve byla tato lhůta o tři měsíce delší.

Eurokomisařka pro vnitro Cecilia Malmströmová ve středu označila odsouhlasení nových pravidel za "historickou záležitost". Podle ní je teprve nyní zaručeno, že se v Evropě všem azylantům dostane slušného a důstojného zacházení.

Opatření se týká lidí, kteří hledají v EU útočiště před pronásledováním ve vlastní zemi, a ne uprchlíků, kteří z vlasti odcházejí kvůli špatným ekonomickým podmínkám.

Loni napočítala EU celkem 330 000 žádostí o azyl, Česka se ale týká pouze nepatrný zlomek. Počet azylantů v ČR trvale klesá, loni se jich na úřady obrátilo 753.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy