EU chce dodržet klimatické závazky. Přes finanční krizi

Reuters Roman Gazdík, Reuters
16. 10. 2008 15:20
Do roku 2020 mají klesnout emise skleníkových plynů o pětinu
Podle Nicolase Sarkozyho je ekologický balíček potřeba
Podle Nicolase Sarkozyho je ekologický balíček potřeba | Foto: Reuters

Brusel - Ani současná finanční krize by podle předběžné dohody států EU, která kolovala na nynějším dvoudenním summitu v Bruselu, neměla ohrozit ambiciózní závazky sedmadvacítky týkající se globálního oteplování.

„Evropská rada (nejvyšší orgán EU složený z hlav států nebo předsedů vlád - pozn. red) potvrzuje své odhodlání ctít ambiciózní závazky, které učinila ohledně globálního oteplování a energetické politiky," cituje z dokumentu agentura Reuters.

Rada potvrdila, že cílem je dosáhnout dohody do prosince. Evropská unie se chce stát vedoucím světovým blokem v boji proti změnám klimatu a do roku 2020 snížit emise skleníkových plynů o dvacet procent.

Agentura Reuters upozornila, že konečný text dohody se ještě může změnit. Prohlášení hlavních aktérů jako německá premiérka Angela Merkelová nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy však dotvrzují, že základní závazek v něm zůstane.

Ve stínu finanční krize

Klimatické změny byly na jednání v Bruselu ve stínu současné ekonomické krize, kterou chtějí státy Unie řešit investicemi do bank přesahujícími bilion eur. Dále pak reformou světového finančního systému, o které se má jednat na konferenci v listopadu.

Podle předáků největších evropských států však nynější obrovské investice neznamenají, že je možné od závazků ohledně klimatických změn ustoupit.

„Klimatický balíček je tak důležitý, že ho nemůžeme jednoduše pod záminkou finanční krize pustit," prohlásil Sarkozy. „Diskuse byla o tom, jak samozřejmě musíme zavést cíle týkající se změn klimatu a nalézt řešení do konce tohoto roku," dodala Merkelová.

Rebelové a tichošlápci

Že však jednání nebudou jednoduchá ukázaly na summitu státy, které se obávají, že finanční krize společně s klimatickým balíčkem tvrdě zasáhnou jejich ekonomiky.

Polský premiér Donald Tusk však spokojen nebyl
Polský premiér Donald Tusk však spokojen nebyl | Foto: Reuters

Polský premiér Donald Tusk ve středu pohrozil vetováním zelené iniciativy, pokud nebude více pozornosti věnováno ochraně zájmů jeho země. Podobně se vyjádřil i italský premiér Silvio Berlusconi.

Spokojeni však nejsou ani ekologičtí aktivisté. Organizace Greenpeace tvrdí, že francouzský prezident sice veřejně deklaruje balíčku podporu, jeho vláda však mezitím vytváří v zákonech díry, aby proti jeho dopadu ochránila francouzský průmysl.

„Pan Sarkozy a další ukazují, že se nejsou ochotni řídit tím, co řeknou, když přijde na činy," prohlásil mluvčí Greenpeace Mark Breddy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy