Epidemie prasečí chřipky možná ustupuje, hlásí USA

Martin Novák Martin Novák
25. 11. 2009 12:57
Rozšíření viru H1N1 do mnoha zemí světa je však možné kvůli shromáždění až tří milionů muslimů na pouti v Mekce
Muslimský poutník na nádvoří Velké mešity v Mekce.
Muslimský poutník na nádvoří Velké mešity v Mekce. | Foto: Reuters

Rijád/Washington - Zcela rozdílně se na některých místech světa vyvíjí nákaza prasečí chřipkou.

V Americe možná ustupuje, v České republice zřejmě epidemie začíná, v Saúdské Arábii očekávají kvůli muslimské pouti do Mekky a příjezdu téměř tří milionů muslimů z celého světa rychlé rozšíření viru H1N1.

Saúdské úřady oznámily, že po příjezdu do země už zemřeli na prasečí chřipku čtyři lidé, přičemž pouť teprve začíná.

Na letištích a pozemních hranicích Saúdové instalovali speciální zařízení, které mají u lidí zjistit příznaky chřipky, nemocnice zvětšily kapacitu lůžek.

Vláda letos vyzvala, aby do Mekky necestovali nemocní lidé a také osoby starší pětašedesáti let a mladší dvanácti let. Některé islámské země vyzvaly své občany, aby raději na pouť necestovaly. Úplný zákaz však vydalo jen Tunisko.

Muslimští poutníci kolem svatyně Kaaba ve Velké mešitě v Mekce.
Muslimští poutníci kolem svatyně Kaaba ve Velké mešitě v Mekce. | Foto: Reuters

"Až se statisíce poutníků vrátí domů, může to na mnoha místech zeměkoule vyvolat další vlny epidemie," uvedl Ziád Memíš ze saúdského ministerstva zdravotnictví.

Mezi potuníky je také 45 tisíc občanů evropských zemí a 15 tisíc muslimů ze Severní Ameriky.

Anthony Fauci z Národního institutu pro alergie a infekční nemoci řekl ve Washingtonu novinářům, že virus H1N1 zatím ve Spojených státech nemutuje a objevují se známky toho, že epidemie slábne.

"Pokud sledujeme týdenní čísla předpokládaných případů, pak před dvěma týdny byla epidemie ve 48 státech, před týdnem ve 46 státech a nyní je ve 43 státech", cituje Fauciho agentura ČTK.

Nevyloučil však, že během zimy může USA zasáhnout další vlna chřipky. Virem H1N1 se podle odhadů nakazilo na 22 milionů Američanů. Z nich čtyři tisíce zemřely.

Vakcíny proti prasečí chřipce.
Vakcíny proti prasečí chřipce. | Foto: Reuters

Dobrou zprávou podle odborníků je, že zatím virus nezmutoval.

"Tento virus je tu přinejmenším od dubna. Cestoval po celém světě, po všech hemisférách. Nyní jsme uprostřed chřipkové sezony, kdy zuří epidemie, a nezaznamenali jsme významné mutace, které by naznačovaly, že se virus odchyluje od typu, na který máme vakcínu," uvedl Fauci.

V České republice se očkování v těchto dnech rozjíždí. Zatím je evidováno v zemi přes šest stovek lidí nakažených prasečí chřipkou. Šest Čechů už nemoci podlehlo.

 


 

 

Právě se děje

Další zprávy