Emiráty budují žoldnéřskou armádu. S pomocí Blackwateru

Radim Klekner Radim Klekner
18. 5. 2011 9:25
Vybudování jednotky přijde na více než půl miliardy dolarů
Blackwater v akci. Letoun agentrury CASA 212 shazuje zásoby americkým jednotkám v Afghánistánu.
Blackwater v akci. Letoun agentrury CASA 212 shazuje zásoby americkým jednotkám v Afghánistánu. | Foto: wikimedia commons

Abú Dhábí - Nedávná mohutná vlna protivládních protestů v Tunisku, Egyptě a Libyi notně vystrašila ropné šejky ve Spojených arabských emirátech.

Tím spíše, že nepokoje postihly i nedaleký Bahrajn a nevyhnuly se ani jednomu z emirátů samotných, Dubaji.

Vláda v Abú Dhábí se opírá o nepříliš početnou armádu a až doposud se spoléhala na to, že obyvatelstvu bohatých ropných státečků na pobřeží Perského zálivu vlastně nic nechybí a nebude se proto bouřit.

Přesto se již loni obrátila na muže, který kdysi stál u založení nechvalně známé bezpečnostní agentury Blackwater, aby šejkům pomohl vybudovat vlastní žoldnéřskou armádu. Ty letošní převratné události v arabském světě jen utvrdily v tom, že se bez dobře vycvičených a vyzbrojených (a také zaplacených) zabijáků neobejdou.

Někdejší příslušník elitních komandos z jednotek námořní pěchoty Seals Eric Prince pobývá v Abú Dhábí již nějaký čas. Aby celou operaci zamaskoval, Blackwater provázený skandály prodal a založil agenturu novou. Jmenuje se Reflex Responses, zkráceně R2.

Veteráni z Afghánistánu a Iráku

Šejk Mohammed bin Saíd al-Nahján, korunní princ a zároveň zástupce velitele ozbrojených sil země, má s R2 velkolepé plány. Zatím ovšem požádal Prince jen o vybudování jednoho praporu osmi set žoldáků.

Prince se ještě jako šéf Blackwateru musel zpovídat před zvláštní vyšetřovací komisí Sněmovny reprezentantů.
Prince se ještě jako šéf Blackwateru musel zpovídat před zvláštní vyšetřovací komisí Sněmovny reprezentantů. | Foto: Reuters

Pokud se ale jednotka osvědčí, uvažuje o tom, že nechá vycvičit celou jednu brigádu čítající několik tisíc mužů. Byla by pověřována speciálními operacemi, ať již na území emirátů, či v zahraničí, mimo jiné ochranou ropovodů a mrakodrapů. A samozřejmě potlačováním případných protivládních nepokojů.

"Země v okolí Perského zálivu, a Spojené arabské emiráty zvlášť, nemají dostatek vojenských zkušeností," tvrdí zdroj z administrativy Bílého domu. "Je smysluplné, když hledají pomoc v zahraničí."

Není přitom jasné, zda má projekt oficiální podporu Washingtonu. Americké zákony totiž zakazují občanům USA, aby se podíleli na výcviku cizích jednotek bez výslovného souhlasu ministerstva zahraničí.

Další problém může představovat samotná osoba Prince. Blackwater, který se mezitím přejmenoval na Xe Services, musel loni zaplatit pokutu ve výši 42 milionů dolarů, protože cvičil podobnou žoldnéřskou jednotku také pro Jordánsko. Zlé renomé si agentura získala v roce 2007, kdy byla obviněna z nezákonného zabití sedmnácti iráckých civilistů.

V Iráku přitom svého času získala od vlády kontrakty v hodnotě několika miliard dolarů. Podílela se na střežení diplomatů, stejně jako na zajištění bezpečnosti osob najatých jinými kontraktory.

Vládě prezidenta Baracka Obamy se nyní nelíbí ani to, že ve Spojených arabských emirátech řídí výcvik žoldáků veteráni bojů v Afghánistánu a Iráku. A že do jednotky byli zařazení zabijáci podílející se v minulosti na speciálních operacích proti kolumbijským povstalcům.

Za 200 000 dolarů ročně

Nejsou sami. Bývalé komandos nalákalo Abú Dhábí také z Británie a Německa. Roční plat ve výši dvou set tisíc dolarů se zamlouvá i někdejším příslušníkům francouzské cizinecké legie.

Blackwater získal v Iráku kontrakty v hodnotě několika miliard dolarů.
Blackwater získal v Iráku kontrakty v hodnotě několika miliard dolarů. | Foto: wikimedia commons

A také četě žoldáků najímaných jinou bezpečnostní agenturou s pochybnou pověstí, jihoafrickou Executives Outcomes, kteří se v devadesátých letech podíleli na potlačování povstání proti diktátorům v řadě zemí černého kontinentu.

Emiráty si vysoké výdaje mohou dovolit. Příjmy z ropy, jejíž cena na světových trzích neustále roste, zaručují, že financování projektu, jehož celkové náklady přesáhnou půl miliardy dolarů, státní pokladnu nezatíží ani v nejmenším.

Abú Dhábí má na zaručení vlastní bezpečnosti eminentní zájem také z toho důvodu, že v poslední době sílí mezi místními šíity vliv Íránu. S Teheránem vedou emiráty dlouhodobý spor o ostrůvek Abú Músá a další výspy v Hormuzském průlivu, kontrolující cesty ropných tankerů z Perského zálivu do Arabského moře.

V případné válce s mocným sousedem by armádní síly emirátů, byť obsahují letectvo, pozemní jednotky i námořnictvo, neměly sebemenší šanci.

 

Právě se děje

Další zprávy