Ekvádor: Snowdenův osud je teď v rukou Ruska

ČTK ČTK
30. 6. 2013 8:30
Snowden musí o azyl požádat na ekvádorské ambasádě. Tam se s neplatným pasem nedostane
K USA a Rusku, které vedou o Snowdenovi "každodenní dialog", se připojil i Ekvádor.
K USA a Rusku, které vedou o Snowdenovi "každodenní dialog", se připojil i Ekvádor. | Foto: Reuters

Quito - Řešení osudu Edwarda Snowdena je teď v rukou Ruska, řekl v sobotu ekvádorský prezident Correa. Snowden, jehož USA stíhají pro špionáž, se nachází v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo a chtěl by dostat od Ekvádoru politický azyl. Proti tomu důrazně vystupují Spojené státy, které po Moskvě žádají jeho vydání.

"Pokud máme prozkoumat žádost o azyl, musí se (žádost) dostat na ekvádorské území. V této chvíli je řešení Snowdenova osudu v rukou ruských úřadů," uvedl Correa v rozhovoru pro ekvádorskou televizi Oromar. Podle dřívějších vyjádření z Quita nemůže Snowden v této latinskoamerické zemí dostat azyl, dokud o něj nepožádá na některé z ekvádorských ambasád.

Podle informací ruské televize Rossija 24 zahájily ekvádorské úřady o Snowdenovi s Ruskem oficiální jednání, na něž osobně dohlíží ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo. Prezident Correa v sobotu uvedl, že o Snowdenově případu hovořil s americkým viceprezidentem Josephem Bidenem, který ho požádal, aby jeho žádost o azyl odmítl.

Na ekvádorské velvyslanectví v Moskvě Snowden nemůže, protože jeho americký pas je neplatný a z tranzitní zóny v Šeremeťjevu ho pasoví úředníci bez dokumentů nepustí. Snowden je v tranzitním prostoru moskevského letiště už bezmála týden.

Americké ministerstvo zahraničí v pátek sdělilo, že Spojené státy vedou s Ruskem ohledně Snowdenova dalšího osudu "každodenní dialog". Ten se vede prostřednictvím diplomatických kanálů a do jednání se zapojily i justiční orgány obou zemí.

Třicetiletý Snowden podle Washingtonu těžce poškodil bezpečnostní zájmy USA, když médiím vyzradil rozsáhlý tajný program americké vlády na sledování mezinárodního internetového a telefonického provozu. Stíhán je za špionáž a krádež dokumentů a mohl by být odsouzen až na třicet let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy