Egyptský režim dusí islamisty. Nechce je v parlamentu

Martin Novák Martin Novák
27. 11. 2010 23:30
Spekuluje se o tom, že prezidenta Mubaraka nahradí znovu Mubarak. Jeho syn
Předvolební kampaň.
Předvolební kampaň. | Foto: Reuters

* Režim nechce připustit velký úspěch Muslimského bratrstva * Husní Mubarak vládne od roku 1981 a znovu hodlá kandidovat * Příštím prezidentem by mohl být jeho ambiciózní syn Gamál

Káhira - Egypťané jdou v neděli k volbám, ale žádné drama neprožívají. Vědí, jak to dopadne.

Hlasování bývá obvykle v zemi v severovýchodním koutu Afriky nezáživnou záležitostí. Všem je jasné, že vládnout bude i po těchto volbách Národní demokratická strana prezidenta Husního Mubaraka.

Opozice nemá kvůli byrokratickým překážkám, policejnímu dohledu a neexistenci nezávislého monitoringu sčítání hlasů mnoho šancí.

To platí i pro Muslimské bratrstvo. Islamistické hnutí, které je formálně zakázané, ale jeho sympatizanti mohou v některých obvodech kandidovat jako nezávislí.

Bratrstvo, jehož kořeny sahají až do dvacátých let minulého století, má velkou popularitu v nejchudších čtvrtích egyptských měst a mezi nábožensky konzervativními Egypťany.

Režim však hnutí drží zkrátka. Zatímco v minulých volbách získalo pětinu mandátů, nyní úřady znemožnily mnoha jeho členům kandidovat.

Předvolební kampaň.
Předvolební kampaň. | Foto: Reuters

Asi tisíc členů a příznivců policisté při velké předvolební razii zatkli, u dalších Národní demokratická strana žádá přezkoumání, zda nepatří k nelegální organizaci a jejich kandidatura je tedy neplatná.

Muslimské bratrstvo prosazuje sociální spravedlnost a větší roli islámu v zákonodárství a vůbec v životě země. Od radikálů jako je Al-Káida se distancuje, ovšem mnozí odpůrci islamistů  - nejen v Egyptě - jejich rozdělování na umírněné a radikální příliš neuznávají.

V Egyptě platí výjimečný stav od roku 1981, kdy islámští radikálové na vojenské přehlídce zastřelili Mubarakova předchůdce v prezidentském úřadě Anvara Sadata.

Vláda výjimečného stavu využívá k represím vůči všem kritikům, v poslední době stále více i proti internetovým blogerům. Sama ale tvrdí, že mimořádné pravomoci policie a justice se vztahují hlavně na teroristy a drogové dealery.

Před šesti lety oznámil Egypt sérii reforem, které měly rozhýbat stagnující ekonomiku, modernizovat Egypt a přitáhnout zahraniční investory.

Husní Mubarak stojí v čele země od roku 1981.
Husní Mubarak stojí v čele země od roku 1981. | Foto: Reuters

Ekonomický růst loni činil přes pět procent, ale velká část téměř osmdesátimilionové populace stále žije "z ruky do úst" a nemá nadějí na zásadní změnu v příštích letech. To platí především o přelidněných okrajových čtvrtích Káhiry a dalších velkých měst.

Ke skupině reformátorů patří také šestačtyřicetiletý investiční bankéř Gamál Mubarak, prezidentův syn. Spekuluje se o tom, že by mohl otce nahradit ve funkci podobně, jako v Sýrii nahradil v roce 2000 Háfize Asada jeho syn Bašár.

Otázkou je, zda Gamál má dostatečnou podporu. "Pokud za ním nestojí armáda a ještě jím není nadšená nejširší veřejnost, může mít problém," řekl agentuře Reuters nejmenovaný evropský diplomat, akreditovaný v Káhiře a obeznámený se situací v nejvyšším egyptském vedení.

Mubarakovi staršímu je už dvaaosmdesát let a je po složité operaci žlučníku, přesto se rozhodl znovu kandidovat v prezidentských volbách, které se uskuteční příští rok.

Protikandidáti nebudou mít velkou šanci. Zájem o to stát se egyptským prezidentem projevil například bývalý ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej, ovšem mocenská pevnost Národní demokratické strany se zdá být v současné době nedobytná.

 

 

Právě se děje

před 31 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy