Netiskněte karikatury Mohameda, říká 42 procent Francouzů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 1. 2015 9:43
Polovina obyvatel Francie pak podle průzkumu souhlasí s omezením svobody projevu na internetu. Šéfredaktor Charlie Hebdo říká, že karikaturami brání svobodu vyznání.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Paříž - Více než dvě pětiny Francouzů (42 procent) se domnívají, že by se tisk měl vyhnout publikování karikatur proroka Mohameda, a polovina souhlasí s omezením svobody projevu na internetu. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnil francouzský týdeník Le Journal du Dimanche.

Na poznámku, že "někteří muslimové se cítí napadeni nebo raněni zveřejněním karikatur proroka Mohameda" reagovalo 57 procent respondentů tím, že by se tyto reakce neměly brát v úvahu a že by se naopak mělo pokračovat v jejich publikaci.

Na 81 procent respondentů souhlasí s odebráním francouzského občanství osobám, které disponují ještě jinou státní příslušností a které jsou odsouzeny z teroristických činů na francouzské půdě.

Z dotázaných je 68 procent pro zákaz návratu do Francie občanům podezřelým z účasti na bojích v zemích nebo oblastech kontrolovaných teroristickými skupinami. Rovněž 68 procent účastníků ankety je pro zákaz odcestování lidem, u nichž panuje podezření, že chtějí do daných oblastí jet.

Plných 57 procent respondentů je proti tomu, aby se Francie pustila do vojenských intervencí v neklidných zemích, jako je Sýrie, Jemen a Libye. A 63 procent je proti zintenzivnění francouzských vojenských operací v Iráku, což před několika dny naznačil francouzský prezident François Hollande. Průzkum se uskutečnil telefonicky od 16. do 17. ledna na vzorku 1003 lidí.

Šéfredaktor Charlie Hebdo: Bráníme svobodu vyznání

Šéfredaktor francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo, Gérard Biard, publikaci kontroverzních karikatur proroka Mohameda obhajuje. V rozhovoru s americkou televizní stanicí NBC řekl, že nejde jen o projev svobody slova, ale také o obranu "svobody náboženského vyznání".

"Kdykoli nakreslíme Mohameda, kdykoli nakreslíme proroky, kdykoli nakreslíme Boha, bráníme svobodu náboženského vyznání," řekl Biard.

"Tvrdíme, že Bůh by neměl být politickou či veřejnou postavou. Měl by být soukromou postavou," pokračoval Biard. "Náboženství by nemělo být politickým argumentem," dodal šéfredaktor v rozhovoru, jehož plné znění NBC odvysílá až dnes.

Pařížská redakce Charlie Hebdo se před více než týdnem stala terčem teroristického útoku islámských radikálů, který si vyžádal 12 lidských životů. Biard přežil patrně jen díky tomu, že v době incidentu byl v Londýně. Atentát se odehrál během redakční porady, na níž by jinak byl zřejmě přítomen.

 

Právě se děje

Další zprávy