Moskva - Ruské agentury a následně světová média v sobotu večer přinesly zprávu, že při nehodě ruské jaderné ponorky blíže neupřesněného typu zahynulo 20 lidí a nejméně 22 dalších utrpělo zranění.
V neděli ráno informace potvrdily i oficiální zdroje z ruských armádních kruhů.
Shodou okolností se tak stalo jen pár hodin poté, co na Nově skončil film K-19: Stroj na smrt.
Nehoda se odehrála na blíže neupřesněném místě v Pacifiku. Plavidlo je údajně součástí tichomořské flotily.
"Podle předběžných informací při incidentu zemřelo 20 lidí - 6 námořníků a 14 civilistů, kteří byli na palubě ponorky. Dalších 21 lidí utržilo zranění různé závažnosti," řekl k nehodě člen vyšetřovací komise Vladimir Malkin.
V době neštěstí bylo v ponorce 208 osob. Podmořské plavidlo prý teprve minulý týden absolvovalo první ponor a do výzbroje vojenského námořnictva mělo být plně zařazeno koncem roku.
Přesný počet obětí není dosud znám. "Více než dvacet lidí zahynulo během běžných námořních zkoušek, když se náhodně spustilo hasicí zařízení na jaderné ponorce tichomořské flotily," řekl mluvčí ruského námořnictva Igor Dygalo.
Mezi obětmi jsou jak vojáci, tak i mechanici. Z neznámých důvodů se uvolnily toxické chemikálie (hlavně freon) připravené k hašení požárů. Zasažení zůstali uvězněni v uzavřeném prostoru.
Reaktor není porušený a funguje, jak má, napsala agentura Reuters. Dygalo upřesnil, že sama ponorka nebyla při nehodě poškozena, a nedošlo tedy ani k úniku radiace.
Podle vojenského experta citovaného ruskými agenturami se hasicí zařízení spustilo v jednom nebo dvou odděleních ponorky v důsledku "technických chyb", jichž se dopustil personál z loděnic přítomný na palubě.
Incident prošetřuje vojenská prokuratura. Ponorka podle agentury Novosti v 10:30 hodin moskevského času zakotvila v přístavu ve Vladivostoku, do kterého dorazila za doprovodu torpédoborce Admirál Tribuc. Zraněné členy posádky evakuovala loď do tamní nemocnice.
Ruský prezident Dmitrij Medveděv vyzval ministerstvo obrany, aby incident co nejrychleji vyšetřilo.
Agentura Reuters cituje zdroj Amurských loděnic, podle kterého se nehoda stala na palubě útočné ponorky Něrpa (Tuleň), která patří do modernizované třídy Projekt 971 Ščuka-B (Štika). NATO tento typ ponorek označuje kódovým názvem Akula II.
Stavba Něrpy začala v roce 1991, ale finanční problémy výstavbu zpozdily. Na plavidle se začalo znovu pracovat poté, co bývalý prezident Vladimir Putin ohlásil novou strategii. Rusko by se podle ní mělo stát vojenskou velmocí jako v dobách SSSR.
Prezident Dmitrij Medveděv nařídil ministerstvu obrany důkladné vyšetření incidentu. Právě jeho předchůdce Putin sklidil svého času ostrou kritiku za liknavé vyšetřování nehody Kursku.
K nejhoršímu neštěstí tohoto typu došlo v ruské vojenské flotile v srpnu 2000, kdy v Barentsově moři ztroskotala jaderná ponorka Kursk. Při havárii zahynulo všech 118 lidí na palubě.