Důstojník britské rozvědky: Exkluzivně o únosech

Martin Novák Martin Novák
3. 7. 2013 13:10
Za únosem Češek je zřejmě malá skupina, ne Tálibán, soudí britský profesionál
Bezpečnostní expert Richard Barrett
Bezpečnostní expert Richard Barrett | Foto: Repro: wcit2010.org

Rozhovor Insideru - Krátké video se minulý týden stalo prvním důkazem o tom, že Češky Antonie Chrástecká a Hana Humpálová, unesené v dubnu na jihozápadě Pákistánu, žijí.

O podmínkách, ve kterých žijí, a důvodech, proč jsou zadržovány, nevíme ale nic. Deník Insider, sesterský list Aktuálně.cz, požádal v této souvislosti o rozhovor Richarda Barretta, bývalého důstojníka britské rozvědky.

V době útoků z 11. září vedl protiteroristické oddělení britské vojenské zpravodajské služby MI6. Od roku 2004 působí v týmu OSN monitorujícím a analyzujícím hrozby související s Al-Káidou a Tálibánem (United Nations Monitoring Team). Je mezinárodně uznávaným expertem, členem několika výzkumných center zabývajících se terorismem.

Insider: Video vypadá jako poměrně amatérsky natočené. Lze z toho soudit, že za únosem Češek může být nějaká velmi malá skupina, nebo dokonce neorganizované seskupení lidí bez politických motivů?

Richard Barrett: Neřekl bych, že to video je až tak amatérské v porovnání s mnoha jinými, ale považuji za nepravděpodobné, že ho vytvořila některá z velkých a zavedených organizací. Jak říkáte, tyto únosy v Pákistánu často nemívají politický motiv a stává se, že menší skupina svá rukojmí prodá větší nebo že se jich větší a mocnější organizace nějakým způsobem zmocní.

Co se týká tohoto videa s unesenými českými ženami, je tam časová prodleva mezi jejich únosem a natočením záznamu a pak znovu mezi natočením a jeho zveřejněním na internetu. Z toho soudím, že lidé, kteří záznam natočili, nemusí být totožní s únosci.

Insider: Nedomníváte se tedy, že za únosem je přímo Tálibán?

V Balúčistánu, kde k únosu došlo, je Tálibán silný, obzvláště afghánský Tálibán. Ale nepůsobí to na mě jako operace Tálibánu, alespoň co se týká toho samotného únosu. V této oblasti operují i balúčské skupiny, které mají kontakty na extremisty, ačkoliv samy mezi ně nepatří.

Navíc se domnívám, že Tálibán by nepropustil armádní eskortu, která ženy doprovázela, tak jak to udělali únosci.

Insider: Co znamená, že k únosu se žádná organizace nepřihlásila jménem?

Je docela možné, že nešlo o organizaci s nějakou strukturou, možná ani žádné jméno nemá. Přihlášení se jménem k únosu by pákistánským úřadům nebo konkurenčním skupinám ale mohlo dát tip, kde zhruba se ženy mohou nacházet. Únosci tedy kalkulují s tím, že pro ně bude jednodušší nenaznačit veřejně svoji identitu. V kombinaci s tím, jak je natočeno video, proto soudím, že jde o nějakou malou skupinu...

Přečtěte si celý rozhovor v placeném deníku Insider: Jak je vůbec možné zastavit podobné útoky a únosy v Pákistánu, které se znovu a znovu opakují?

 

Právě se děje

před 37 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy