Na maďarsko-srbské hranici se už tyčí i druhá řada plotu, který má zabránit přílivu běženců

ČTK ČTK
28. 4. 2017 13:40
Maďarsko dokončilo stavbu plotu, který má zabránit přílivu ilegálních migrantů do země. Na hranici se Srbskem je už hotová i druhá řada tohoto oplotění, dlouhá je 155 kilometrů a dosahuje výšky tří metrů. Oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. První linie bariéry vznikla už na podzim v roce 2015 kvůli tehdejší uprchlické vlně. Evropská komise Maďarsko za jeho protiimigrační rétoriku dlouhodobě kritizuje.
První řada plotu na maďarsko-srbské hranici.
První řada plotu na maďarsko-srbské hranici. | Foto: Reuters

Budapešť - Druhá řada plotu na maďarské hranici se Srbskem, která má přispět k zabránění ilegálnímu pronikání migrantů do Maďarska, je hotová.

V pátek to oznámil maďarský premiér Viktor Orbán, jehož vláda je západními politiky, zejména Evropskou komisí, kritizována za přísnou protiimigrační politiku.

"Je dlouhá 155 kilometrů a vysoká tři metry a je schopná zastavit jakoukoli masu lidí," prohlásil podle tiskových agentur předseda vlády v maďarském rozhlase.

Tento dvojitý ochranný systém podle něj zaručí maďarským občanům bezpečnost na dlouhou dobu.

První linii bariéry na své jižní hranici Maďarsko postavilo na podzim 2015 s cílem zastavit migrační vlnu, která se tehdy valila přes maďarské území do Evropské unie z Blízkého východu, především ze Sýrie a Iráku, i asijských zemí.

O druhé řadě plotu, jejíž stavba začala v březnu, Orbánův kabinet rozhodl kvůli obavám, že se invaze migrantů do Evropy může brzy opakovat.

Orbán v souvislosti s hrozbou možné nové migrační vlny v pátek v rozhovoru poskytnutém rozhlasu znovu kritizoval politiku Evropské unie vůči Turecku.

"Turecko je členem NATO, a je tedy náš spojenec. Takže nesmíme s Tureckem jednat jako se státem, který není naším spojencem. Musíme projevit náležitou úctu k tureckému lidu a k jeho prezidentovi," řekl premiér.

Evropská unie zaujímá kritický postoj vůči autoritářské hlavě tureckého státu. Recep Tayyip Erdogan si nedávným referendem prosadil změny v ústavě, které upevňují jeho moc.

Maďarsko začalo stavět druhou řadu plotu na jižní hranici | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy