Cestující drama v kabině zachytili. Ale až těsně před pádem

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 26. 3. 2015 17:40
Německý airbus poslal k zemi druhý pilot. Záměrně. Podle prokurátora chtěl zřejmě letadlo úmyslně zničit.

Düsseldorf - Vyšetřování havárie airbusu ve francouzských Alpách dostalo nečekaný směr.

Francouzský tým oznámil, že kopilot - sedmadvacetiletý Němec Andreas Lubitz - byl v kabině sám.

Prokurátor z Marseille Brice Robin na tiskové konferenci řekl, že vše nasvědčuje tomu, že chtěl záměrně "zničit letadlo".

"Prošel všemi testy bez jakéhokoliv omezení. Nemáme žádné poznatky o tom, co kopilota k tak strašnému jednání mohlo vést," prohlásil na mimořádné tiskové konferenci šéf společnosti Lufthansa Carsten Spohr. Případ už Francouzi vyšetřují jako úmyslné zabití.

Kapitán letu 4U 9525 v kabině nebyl, protože odešel na toaletu.

Zpět už se dostat nemohl, protože ho tam Lubitz nepustil, vyplývá podle Robina z analýzy černé skříňky.

"Máme kód na to, kdyby jeden z pilotů upadl do bezvědomí. Tomuto otevření dveří ale může být zabráněno kolegou, který je uvnitř," vysvětlit šéf Lufthansy Spohr. To byl zřejmě i případ letu 4U 9525.

O omyl jít nemohlo

Vyšetřovatelé zkoumali posledních třicet minut konverzace mezi oběma piloty. V prvních dvaceti minutách se nestalo nic neobvyklého, rozhovor probíhal zcela normálně. Pak ale přišel zlom.

"Slyšeli jsme, že kapitán požádal druhého pilota, aby převzal řízení letadla. Pak je slyšet zvuk sedadla, které se posouvá dozadu, a poté zaklapnutí dveří," řekl s tím, že kapitán se už do kabiny nevrátil.

Airbus v té době letěl na autopilota, v tomto režimu očividně setrval až do pádu.

Kopilot měl podle vyšetřovatelů "evidentní vůli zničit letadlo". Když se v kabině ocitl sám, obsluhoval systém pro řízení letu (anglicky Flight Management System). Tím poslal  letadlo k zemi.

"Speciální tlačítko pro let k zemi se přitom nemačká, ale musí se jím otočit," vysvětluje zpravodajský server Spiegel Online. "Nelze to tedy udělat omylem," cituje prokurátora Robina.

Nešlo tak o poruchu palubních přístrojů nebo pokles tlaku na palubě, jak se doposud spekulovalo. Všichni byli při vědomí.

Cestující až v poslední chvíli zjistili, co se v letadle děje. "Výkřiky jsme slyšeli až v posledních momentech," uvedl Brice Robin.

Stroj ihned poté narazil v rychlosti 700 kilometrů v hodině do hory. Smrt všech na palubě nastala okamžitě po nárazu, nepochybují vyšetřovatelé.

Absolutní ticho

Prokurátor dodal, že kopilot od doby, co kapitán opustil pilotní kabinu, neřekl jediné slovo. "V kokpitu bylo absolutní ticho."

Řídicí věž v Marseille se v posledních deseti minutách letu snažila piloty opakovaně kontaktovat, ale Lubitz nereagoval. Na záznamu je slyšet, jak kapitán nejdříve klepe a pak bouchá na dveře pilotní kabiny.

Při úterní havárii přišlo o život 150 lidí z 16 zemí, a to včetně šestičlenné posádky. Sedmdesát pět cestujících pocházelo z Německa, upřesnily ve čtvrtek úřady.

Na místo tragédie, do vesnice Le Vernet, už v sedmi autobusech dorazili příbuzní obětí.

Mluvčí Lufthansy, mateřské společnosti Germanwings, už ve čtvrtek ráno pro agenturu AFP uvedla, že druhý pilot letu 4U 9525 - tedy Andreas Lubitz - byl čerstvě po dokončení výcviku v severoněmeckých Brémách.

Pro Germanwings létal od září 2013 a měl nalétáno 630 letových hodin. Nefiguroval na žádném seznamu podezřelých teroristů, ani neměl záznam v trestním rejstříku.

Norský letecký přepravce Norwegian na informace o příčinách tragédie reagoval změnou svých bezpečnostních pravidel. Od nynějška budou muset být v pilotních kabinách letounů norské společnosti vždy nejméně dva členové posádky.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy