Drsná škola. Pošlete dítě na ruský tábor, snad přežije

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 7. 2013 10:07
Nejvíce nakažených dětí hlásí zařízení na Urale
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Moskva - Skoro tři stovky ruských dětí zotavujících se na letních táborech onemocněly v tomto týdnu různými otravami. Z úředních míst podle státní agentury ITAR-TASS občas zaznívá i vysvětlení - malí pacienti se "prostě přejedli".

Vzhledem k tomu, jako pověst mají některé dětské tábory a ozdravovny v Rusku, se ale nabízí i jiné reálné vysvětlení. Tamní experti tvrdí, že na vině je i šetření a nedostatečná kontrola.

Žebříček vedou dva příměstské tábory na Urale, z nichž muselo být kvůli střevní infekci převezeno do nemocnic 170 dětí. Následuje "ozdravný tábor Hvězdička" u Tveru, kde se otrávilo 44 hochů a děvčat ve věku od sedmi do 14 let.

Jen o jednoho malého pacienta méně mají v péči lékaři v Leninově rodišti Uljanovsku zásluhou tamního tábora "Pochodeň". A výčet doplňují skoro dvě desítky otrávených dětí z tábora u Kemerova na Sibiři.

Kvůli úsporám ubylo v Rusku zdravotních inspektorů. Ti nyní prověřují  tábory jen před otevřením a před nástupem dalšího turnusu. Zařízení, kam děti jezdí, jsou často zchátralá, pamatují ještě vesměs sovětské časy. Nové tábory prý zatím vznikly jen v okolí Moskvy.

Igor Morokov, který na Urale sehrává roli úředního ochránce dětských práv, proto zcela vážně rodičům doporučil, aby si potomky v táborech pohlídali sami. "Nikdo jiný, než máma, na přípravu dětské stravy pořádně nedohlédne," konstatoval.
S prozaickým vysvětlením situace mezitím přišla náměstkyně oblastního ministra zdravotnictví: v nynějších vedrech, které sužují řadu regionů, se potraviny v táborech mohly "maličko zkazit".

 

Právě se děje

před 13 minutami

Bývalý výškař Holm kvůli urážkám skončí v olympijském výboru

Bývalý vynikající švédský skokan do výšky Stefan Holm hodlá příští rok odejít z Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympijský vítěz z Atén 2004 je znechucený z paušalizujících názorů na MOV i jeho samotného, které považuje za nespravedlivé.

"Je to těžké, když vás považují za velké zvíře a korupčníka. To ale já nejsem. V každém článku ve Švédsku o MOV se předpokládá, že všichni tam jsou zkorumpovaní. Totéž platí pro atletickou federaci. Už to fakt není legrace," řekl švédskému rozhlasu třiačtyřicetiletý Holm, jenž chce v MOV skončit po olympijských hrách v Tokiu.

Čtyřnásobný halový mistr světa s osobním rekordem 240 cm byl do Mezinárodního olympijského výboru zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy