Fiasko nejlepšího ruského tanku. Video ukazuje, co s ním provedly tři levné drony

bb bb
13. 9. 2023 10:30
Moskva tvrdí, že její tank T-90 je nejlepší na světě a odolá téměř každé hrozbě, kterou potká na bojišti. Ukrajinské drony jeden takový pronásledovaly několik kilometrů a pak postupně zaútočily.
Ukrajinci zničili drahý ruský tank T-90 levnými čínskými drony. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Defence of Ukraine

Rusové zapojili do bitvy tank T-90A, který má mít cenu 4,5 milionu dolarů (v přepočtu zhruba 100 milionů korun). Ukrajinští vojáci poslali proti chloubě ruské armády tři levné čínské drony vybavené výbušninami. Záběry z bezpilotních strojů ukázaly, jak tato "minibitva" ve východním bachmutském sektoru dopadla.

Dramatické video zveřejnila ukrajinská armáda v pondělí. Ke střetu mělo ale dojít už v srpnu, napsal deník Kyiv Post. Na záběrech je vidět palba ruského tanku T-90A směrem na ukrajinské pozice. První útok proti němu zahájí operátoři na armádě nezávislé skupiny Asgard. Tank je zasažen do relativně slabě pancéřované zadní části věže. Po zásahu se z motoru začne valit bílý dým.

Druhý útok vede 3. útočná brigáda ukrajinské armády pomocí civilní kvadrokoptéry za 500 dolarů (v přepočtu zhruba za 11 tisíc korun). Tank dostane silnější zásah do levé zadní části věže stojícího tanku. Exploze vytvoří ohnivou kouli a kusy vybavení připevněného na bojovém vozidle vyletí více než deset metrů do vzduchu. Nadšení operátoři dronu se radují z "úlovku". 

Tank, z něhož se silně kouří, ujíždí nejméně dva kilometry, než zastaví v malé zalesněné oblasti. Posádka T-90A vyskakuje a utíká mezi stromy. Finální úder drahému stroji zasadí opět Asgard. Video je zakončené titulkem: "Asgard tuto ubohou 'duši' dorazí. Hromada kovového šrotu, které zbývá shořet."

Ruský tank T-90 na archivním záběru.
Ruský tank T-90 na archivním záběru. | Foto: Komatsu

Podle oficiálních odhadů ukrajinské armády Rusko od svého útoku na Ukrajinu v únoru 2022 ztratilo 4650 tanků. Na začátku války vojenští analytici odhadovali, že ruská armáda má asi 3300 hlavních bojových tanků z doby konce studené války nebo z přelomu tisíciletí, které zařadila do bojů, a něco mezi osmi a deseti tisíci ve skladech.

Rusové podle nezávislé analytické skupiny Oryx výrobně drahý tank T-90 nasazovali v omezené míře. Podle nejnovějších údajů Oryx zničila nebo ukořistila ukrajinská armáda celkem 79 tanků T-90 různých modifikací. Vyvinuli ho na platformě T-72. Mezi hlavní vylepšení T-90 má patřit modernější konstrukce trupu a věže, pancéřování, pohonné jednotky a výzbroj. 

Ukrajinská armáda ukořistila ruské tanky, které teď používá v boji u Bachmutu (21. 6. 2023)

Ukrajinská armáda ukořistila ruské tanky, které teď používá v boji u Bachmutu | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy