Trumpova aféra roste. O Bidenovi mluvil i v telefonátu s čínským prezidentem

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
4. 10. 2019 20:25
Aféra Donalda Trumpa, která může skončit až jeho sesazením z funkce amerického prezidenta, nekončí. Trump ve čtvrtek před novináři prohlásil, že Čína by měla vyšetřovat podnikání Huntera Bidena, syna jednoho z kandidátů demokratů do příštích prezidentských voleb Joea Bidena. Podobně mluvil už v dřívějším telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching.
Americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching. | Foto: Reuters

Když se novináři ve čtvrtek Trumpa zeptali, jestli vyšetřování Bidenova podnikání přímo navrhl i čínské hlavě státu Si Ťin-pchingovi, odpověděl, že ne. "Je to ale určitě něco, o čem bychom mohli začít uvažovat," nechal se slyšet.

Jenže podle informací americké televizní stanice CNN ve skutečnosti Donald Trump před Si Ťin-pchingem o Joeu Bidenovi už mluvil, byť ne přímo o jeho synovi. Stát se to mělo během telefonního hovoru, který se uskutečnil 18. června. Trump se svým čínským protějškem mluvil o politických vyhlídkách jak Bidena, tak senátorky Elizabeth Warrenové.

Oba usilují o kandidaturu za Demokratickou stranu do prezidentských voleb, které se budou konat už příští rok v listopadu. Zatímco Biden je dlouhodobě považován za favorita demokratických primárek, Warrenové podle průzkumů v létě stoupaly preference.

Záznam rozhovoru Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga z 18. června byl podle CNN posléze zabezpečen ve stejném systému jako jeho telefonát s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, kvůli kterému teď americký prezident čelí ústavní žalobě. 

Zničit oponenty

Trump je obviňován ze zneužití postavení prezidenta k vyvíjení nátlaku na zahraniční vůdce, aby vyšetřovali jeho oponenty před blížícími se volbami. Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová proto v minulých dnech rozhodla o zahájení procesu takzvaného impeachmentu.

Teprve před týdnem vyšlo najevo, že Trump žádal ukrajinského prezidenta Zelenského, aby prověřil podnikání Bidena mladšího na Ukrajině. Zmínil se mu také o nepodloženém obvinění, že se jeho otec, Biden starší, snažil vměšovat do činnosti ukrajinského prokurátora, který měl vyšetřování na starosti.

Trump tvrdí, že Biden mladší si zajišťoval byznys, když na konci roku 2013 doprovázel svého otce na oficiální cestě do Číny. Bidenův syn i později přiznal, že se během cesty setkal s potenciálním partnerem. Jak ale upozorňují americká média, o tom, že by Hunter Biden udělal něco nezákonného, neexistuje žádný důkaz.

Mlčení výměnou za obchod

V případě Ukrajiny Bílý dům po vypuknutí aféry zveřejnil zápis z telefonického rozhovoru mezi Trumpem a Zelenským. Z něho vyplývá, že americký prezident svůj protějšek o vyšetřování požádal. U čínského prezidenta to ale není jasné. Stejně jako to, jestli má Čína v plánu skutečně zahájit vyšetřování Bidena mladšího.

"Je to trochu chaotické, nechceme se dostat do centra americké politiky," cituje CNN vyjádření nejmenovaného čínského diplomata.

Čínsko-americké vztahy jsou poznamenané obchodní válkou, kterou spolu velmoci vedou už od loňského jara. Nyní probíhají jednání o nové obchodní dohodě, příští týden se Trump sejde s čínskou delegací ve Washingtonu. "Sejdeme se s nimi. Uvidíme, máme s Čínou hodně možností. Pokud ale neudělají to, co chceme, máme obrovskou, obrovskou moc," nechal se slyšet Trump na čtvrteční tiskové konferenci před Bílým domem.

I na toto téma spolu Trump a Si Ťin-pching v červnu mluvili. Trump také čínskému prezidentovi sdělil, že pokud budou jednání pokračovat, bude se nadále zdržovat komentářů o protestech v Hongkongu.

Celé léto se americký prezident k dění v Hongkongu, kde lidé protestují proti rostoucímu tlaku Číny, téměř nevyjadřoval. Americké ministerstvo zahraničí a bezpečnostní poradci si přitom podle CNN přáli, aby na Peking kvůli dodržování lidských práv v bývalé britské kolonii zatlačil. Trump ale mlčel a oproti tomu na Twitteru pogratuloval Si Ťin-pchingovi k oslavám 70. výročí založení komunistické republiky.

Podívejte se na video z oslav čínského výročí a zároveň z protestů v Hongkongu:

Tisíce vojáků a stovky vozidel, letadel a raket se předvedly v Pekingu při ukázce vojenské síly, kterou Čína uspořádala k 70. výročí svého vzniku. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 39 minutami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy