Trumpova aféra roste. O Bidenovi mluvil i v telefonátu s čínským prezidentem

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
4. 10. 2019 20:25
Aféra Donalda Trumpa, která může skončit až jeho sesazením z funkce amerického prezidenta, nekončí. Trump ve čtvrtek před novináři prohlásil, že Čína by měla vyšetřovat podnikání Huntera Bidena, syna jednoho z kandidátů demokratů do příštích prezidentských voleb Joea Bidena. Podobně mluvil už v dřívějším telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching.
Americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching. | Foto: Reuters

Když se novináři ve čtvrtek Trumpa zeptali, jestli vyšetřování Bidenova podnikání přímo navrhl i čínské hlavě státu Si Ťin-pchingovi, odpověděl, že ne. "Je to ale určitě něco, o čem bychom mohli začít uvažovat," nechal se slyšet.

Jenže podle informací americké televizní stanice CNN ve skutečnosti Donald Trump před Si Ťin-pchingem o Joeu Bidenovi už mluvil, byť ne přímo o jeho synovi. Stát se to mělo během telefonního hovoru, který se uskutečnil 18. června. Trump se svým čínským protějškem mluvil o politických vyhlídkách jak Bidena, tak senátorky Elizabeth Warrenové.

Oba usilují o kandidaturu za Demokratickou stranu do prezidentských voleb, které se budou konat už příští rok v listopadu. Zatímco Biden je dlouhodobě považován za favorita demokratických primárek, Warrenové podle průzkumů v létě stoupaly preference.

Záznam rozhovoru Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga z 18. června byl podle CNN posléze zabezpečen ve stejném systému jako jeho telefonát s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, kvůli kterému teď americký prezident čelí ústavní žalobě. 

Zničit oponenty

Trump je obviňován ze zneužití postavení prezidenta k vyvíjení nátlaku na zahraniční vůdce, aby vyšetřovali jeho oponenty před blížícími se volbami. Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová proto v minulých dnech rozhodla o zahájení procesu takzvaného impeachmentu.

Teprve před týdnem vyšlo najevo, že Trump žádal ukrajinského prezidenta Zelenského, aby prověřil podnikání Bidena mladšího na Ukrajině. Zmínil se mu také o nepodloženém obvinění, že se jeho otec, Biden starší, snažil vměšovat do činnosti ukrajinského prokurátora, který měl vyšetřování na starosti.

Trump tvrdí, že Biden mladší si zajišťoval byznys, když na konci roku 2013 doprovázel svého otce na oficiální cestě do Číny. Bidenův syn i později přiznal, že se během cesty setkal s potenciálním partnerem. Jak ale upozorňují americká média, o tom, že by Hunter Biden udělal něco nezákonného, neexistuje žádný důkaz.

Mlčení výměnou za obchod

V případě Ukrajiny Bílý dům po vypuknutí aféry zveřejnil zápis z telefonického rozhovoru mezi Trumpem a Zelenským. Z něho vyplývá, že americký prezident svůj protějšek o vyšetřování požádal. U čínského prezidenta to ale není jasné. Stejně jako to, jestli má Čína v plánu skutečně zahájit vyšetřování Bidena mladšího.

"Je to trochu chaotické, nechceme se dostat do centra americké politiky," cituje CNN vyjádření nejmenovaného čínského diplomata.

Čínsko-americké vztahy jsou poznamenané obchodní válkou, kterou spolu velmoci vedou už od loňského jara. Nyní probíhají jednání o nové obchodní dohodě, příští týden se Trump sejde s čínskou delegací ve Washingtonu. "Sejdeme se s nimi. Uvidíme, máme s Čínou hodně možností. Pokud ale neudělají to, co chceme, máme obrovskou, obrovskou moc," nechal se slyšet Trump na čtvrteční tiskové konferenci před Bílým domem.

I na toto téma spolu Trump a Si Ťin-pching v červnu mluvili. Trump také čínskému prezidentovi sdělil, že pokud budou jednání pokračovat, bude se nadále zdržovat komentářů o protestech v Hongkongu.

Celé léto se americký prezident k dění v Hongkongu, kde lidé protestují proti rostoucímu tlaku Číny, téměř nevyjadřoval. Americké ministerstvo zahraničí a bezpečnostní poradci si přitom podle CNN přáli, aby na Peking kvůli dodržování lidských práv v bývalé britské kolonii zatlačil. Trump ale mlčel a oproti tomu na Twitteru pogratuloval Si Ťin-pchingovi k oslavám 70. výročí založení komunistické republiky.

Podívejte se na video z oslav čínského výročí a zároveň z protestů v Hongkongu:

Tisíce vojáků a stovky vozidel, letadel a raket se předvedly v Pekingu při ukázce vojenské síly, kterou Čína uspořádala k 70. výročí svého vzniku. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 12 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 38 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy