Do útoku zbývaly dny, zasáhl tajný agent

pat, Reuters, ČTK
11. 8. 2006 19:08
Praha - Měl to být útok, který otřese celým světem. Zabránit se mu podařilo díky koordinované akci se stejně globálním rozsahem. Účastnily se jí stovky špionů na třech kontinentech.
Cestující v londýnském metru míří na letiště Heathrow a čte si při tom ranní noviny.
Cestující v londýnském metru míří na letiště Heathrow a čte si při tom ranní noviny. | Foto: Reuters

Obří boeingy přepravující stovky cestujících z Británie do Spojených států se nepodařilo utopit v Atlantiku díky operaci, do které bylo po více než rok zapojeno několik stovek vyšetřovatelů pracujících na třech kontinentech.

Podle informací, které shromáždil deník Washington Post, začalo vše už krátce po útocích na londýnské metro a autobusy loni v červenci. Příslušník muslimské komunity ve Velké Británii tehdy zatelefonoval policii obecné podezření o chystaném útoku.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

ČTĚTE VÍCE O ZMAŘENÝCH ÚTOCÍCH

  • Do letadla bez pití, vložek a zavazadel

Bezpečnostní služby rozjely okamžitě vyšetřování, v jehož průběhu se jim podařilo odhalit, že se chystá grandiózní akce srovnatelná s 11. zářím 2001. Desítky podezřelých byly celou dobu detailně sledovány, špioni kontrolovali každý jejich pohyb, ať už cestovali z Británie do Pákistánu, snažili se sehnat peníze či přibrat spolupracovníky.

Klíč ležel v Pákistánu

Vyrcholením policejní operace byl čtvrteční noční zátah proti skupině hlavních zosnovatelů útoku.  Klíčová informace přišla z Pákistánu 

Naléhavá výzva k okamžitému zákroku přišla do Londýna podle zdrojů CNN z Pákistánu, kde policie pozatýkala celkem sedm lidí. Byli mezi nimi dva Britové, kteří údajně poskytli vyšetřovatelům o finální fázi teroristického spiknutí bližší informace.

"Jsou to Britové. Byli zatčeni před osmi až deseti dny. Jeden je z Karáčí a druhý z Láhauru," řekl agentuře Reuters vládní úředník, který si nepřál být jmenován.

Pětice Pákistánců je podezřelá z toho, že sloužila jako "místní spojky".

Zatčen i zaměstnanec Heathrow

CNN s odvoláním na bezpečnostní zdroje informovala o tom, že dva ze zadržených měli údajně kontakty s Pákistáncem, který je podezřelý z toho, že je agentem Al-Káidy.

Také podle pákistánských zdrojů bylo spiknutí zorganizováno teroristickou sítí Al-Káida v Afghánistánu. Pákistán považuje za klíčovou osobu spiknutí Brita Rashida Raufa, zatčeného v Pákistánu. Ministr vnitra Aftab Ahmad Chán Šarpao řekl, že má tento
člověk kontakty s Al-Káidou.

Mezi 24 osobami, které v noci na čtvrtek zatkla britská policie, jsou podle informací o vyšetřování pracovník muslimské charitativní organizace a zaměstnanec londýnského letiště Heathrow, který měl neomezený přístup do veškerých jeho prostor, uvedla britská televizní stanice Channel 4.

Podle deníku Daily Telegraph pocházejí někteří podezřelí ze střední třídy a jsou mezi nimi "mladí muži s dobrým vzděláním". Timesy píšou o "dvou bílých mužích", kteří přešli k islámu. 

Útočníci zanechali mučednické nahrávky

Dva z podezřelých zanechali "mučednické nahrávky", uvedla CNN s odkazem na zdroje obeznámené s podrobnostmi britského vyšetřování.

Závěrečné přípravy na útok se podle CNN podařilo odhalit díky britskému tajnému agentovi, který se vmísil mezi skupinu chystající akci a o plánu informoval výzvědné služby.

Radikálové ještě údajně neměli zakoupené letenky, ale už na internetu hledali spoje do různých měst se zhruba stejným odletem. "Útočníci byli pár dní od uskutečnění akce," citovala agentura Reuters nejmenovaného pracovníka amerických výzvědných služeb.

Podle informací deníku Washington Post zřejmě existovaly tři oddělené buňky teroristů, které o sobě nevěděly, a netušily tak, na jak velkém útoku dohromady pracují. Celkem se na útoku mělo podílet až kolem padesátky lidí.

V Británii zatím dál platí nejvyšší stupeň ohrožení před teroristickými útoky, tedy kritický. Podle něj je pravděpodobnost útoku velmi vysoká a může k němu dojít kdykoliv.

Podle Američanů je několik teroristů na útěku

Ačkoli britský ministr vnitra John Reid ve čtvrtek uvedl, že se podařilo dopadnout všechny hlavní zosnovatele útoku, podle amerických špionů zůstává minimálně pět podezřelých na útěku.

Vysoký představitel amerického Kongresu podle CNN uvedl, že spiklenci zřejmě zamýšleli smíchat britský sportovní nápoj s gelovitou látkou, a vytvořit tak silnou výbušninu, kterou by odpálili s pomocí přehrávače MP3 nebo mobilního telefonu.

Energetický nápoj by mohl být smíchán s kysličníkovou pastou, čímž by při správných poměrech vznikl účinný "výbušný koktejl", řekl CNN americký protiteroristický činitel. "Existují pádné důvody domnívat se, že látky v podobných nápojích by mohly být součástí takového receptu," uvedl. 

Účty útočníků obstaveny

Bank of England, britská centrální banka, dnes oznámila zmrazení kont 19 z 24 dosud zatčených osob. Zveřejnila jména oněch 19 osob. Všechny britské finanční ústavy jsou tak povinny majetky uvedených osob vyhledat a zablokovat. 

Podle dnešního deníku The Guardian již britská bezpečnost určitou dobu sledovala pohyby na kontech podezřelých. Objevila přitom, že na některá z nich nedváno přišly nebývale velké obnosy, jež několikanásobně převyšovaly běžné příjmy podezřelých.

Z toho vyplývá, že skupina v Británii nebyla osamocená, což ostatně potvrzuje i šifrovaný příkaz k zahájení akce, který skupina dostala od kontaktních osob z Pákistánu. Britské nebo americké tajné služby však vzkaz zachytily a rozluštily; když zjistily, že text zní: Udeřte nyní, skupinu pozatýkaly.

Nová generace hledačů svaté války

Izraelský odborník na terorismus Reuven Paz se domnívá, že v Londýně zadržení teroristé patří k "nové generaci hledačů svaté války", kteří se etablovali na vraždě režiséra Thea van Gogha v Nizozemsku a teroristických útocích předloni v Madridu a loni v Londýně.

"Jde o islamisty s jen malým islamistickým vzděláním, ale zato s velkou motivací pro svatou válku v podobě terorismu. Nečekali na to, až je Al-Káida zrekrutuje, ale zorganizovali akci sami, jen v rámcovém souladu se strategií Al-Káidy," říká Paz.

 

Právě se děje

Další zprávy