Do Bílého domu přišel dopis, na kterém byly stopy jedu

ČTK ČTK
18. 3. 2015 7:31
Ochranka amerického prezidenta Baracka Obamy uvedla, že případ vyšetřuje a další podrobnosti zveřejňovat zatím nebude. Ani to, komu byl dopis adresován.
Foto: wikipedia.org

Washington - Dopis adresovaný do Bílého domu při biologické kontrole vykázal možné stopy kyanidu.

Oznámila to ochranka amerického prezidenta Baracka Obamy s tím, že případ vyšetřuje a že žádné další podrobnosti zveřejňovat prozatím nebude, napsala v noci na středu agentura Reuters.

Testy dopisu, který došel v pondělí, původně žádné nesrovnalosti neodhalily. Následná biologická kontrola ale v úterý ukázala možné stopy po kyanidu. Dopis bude nyní podroben dalším testům. Laboratorní kontroly se uskutečnily testovacím středisku poštovního oddělení Bílého domu, které je mimo vlastní areál prezidentského sídla.

Obamova ochranka neuvedla, komu bylo psaní adresováno. Známo je jen to, že nikdo nebyl nebezpečnou látkou ohrožen. Portál Intercept napsal, že obálka obsahovala bílou směs v plastikovém sáčku.

Kyanidy jsou prudké jedy, které na vzduchu uvolňují jedovatý kyanovodík. Jedovatost kyanidu spočívá podle Wikipedie v tom, že brání přenosu kyslíku z krve do tkání.

Bílý dům se v minulosti stal terčem jedovatých dopisů opakovaně. Například loni soud v Texasu poslal na osmnáct let do vězení ženu, která v květnu 2013 zaslala Obamovi dopis s jedovatým ricinem. Podobný dopis od odsouzené obdržel i bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg.

 

Právě se děje

teď

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 24 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 43 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy