Do Bílého domu přišel dopis, na kterém byly stopy jedu

ČTK ČTK
18. 3. 2015 7:31
Ochranka amerického prezidenta Baracka Obamy uvedla, že případ vyšetřuje a další podrobnosti zveřejňovat zatím nebude. Ani to, komu byl dopis adresován.
Foto: wikipedia.org

Washington - Dopis adresovaný do Bílého domu při biologické kontrole vykázal možné stopy kyanidu.

Oznámila to ochranka amerického prezidenta Baracka Obamy s tím, že případ vyšetřuje a že žádné další podrobnosti zveřejňovat prozatím nebude, napsala v noci na středu agentura Reuters.

Testy dopisu, který došel v pondělí, původně žádné nesrovnalosti neodhalily. Následná biologická kontrola ale v úterý ukázala možné stopy po kyanidu. Dopis bude nyní podroben dalším testům. Laboratorní kontroly se uskutečnily testovacím středisku poštovního oddělení Bílého domu, které je mimo vlastní areál prezidentského sídla.

Obamova ochranka neuvedla, komu bylo psaní adresováno. Známo je jen to, že nikdo nebyl nebezpečnou látkou ohrožen. Portál Intercept napsal, že obálka obsahovala bílou směs v plastikovém sáčku.

Kyanidy jsou prudké jedy, které na vzduchu uvolňují jedovatý kyanovodík. Jedovatost kyanidu spočívá podle Wikipedie v tom, že brání přenosu kyslíku z krve do tkání.

Bílý dům se v minulosti stal terčem jedovatých dopisů opakovaně. Například loni soud v Texasu poslal na osmnáct let do vězení ženu, která v květnu 2013 zaslala Obamovi dopis s jedovatým ricinem. Podobný dopis od odsouzené obdržel i bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy