Diplomaté: Írán začal měnit jaderný materiál na palivo

ČTK ČTK
11. 2. 2013 20:00
Konverze uranu na palivo by mohla být jednou z cest, jak zabránit propuknutí jaderné krize
Foto: Aktuálně.cz

Vídeň/Teherán - Írán začal přeměňovat část vysoce obohaceného uranu, který by mohl být použit k výrobě jaderných zbraních, na jaderné palivo.

Množství takto upraveného materiálu je ale příliš malé na to, aby to mohlo snížit obavy týkající se sporného íránského jaderného programu.

Agentuře AP to řekli nejmenovaní diplomaté, kteří mají blízko k Mezinárodní agentuře pro atomovou energii ve Vídni.

Málo na atomovou zbraň

Podle diplomatů začal Írán zpracovávat malé množství uranu obohaceného na 20 procent a přeměňovat jej na jaderné palivo.

Pro atomovou zbraň je zapotřebí uran obohacený na 90 procent. Teherán tvrdí, že uran neobohacuje nad 20 procent. Některé západní státy jej však podezírají ze snahy vyvinout jadernou zbraň, což Teherán popírá.

Diplomaté tvrdí, že Írán teď přeměnou vysoce obohaceného jaderného materiálu na jaderné palivo začal vlastně množství vysoce obohaceného uranu snižovat. Výroba uranu obohaceného na 20 procent ale prý tuto přeměnu dál předstihuje.

Možné zabránění krizi

Agentura Reuters napsala, že konverze obohaceného uranu na palivo by mohla být jednou z cest, kterou by bylo možné zabránit plnému propuknutí jaderné krize.

Podle některých odhadů by Teherán mohl mít do léta dost uranu na výrobu jedné bomby, kdyby v obohacování na 20 procent pokračoval. Izrael hrozí, že nepodaří-li se Írán přesvědčit diplomatickou cestou k tomu, aby se sporného programu vzdal, podnikne preventivní vojenský úder na jeho jaderná zařízení.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v neděli vyjádřil připravenost k osobním rozhovorům s USA, pokud Západ zastaví současné tlaky proti jeho zemi ohledně jaderného programu. Požadavek USA na zastavení jaderného programu ale opět odmítl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy