Diplomaté: Írán začal měnit jaderný materiál na palivo

ČTK ČTK
11. 2. 2013 20:00
Konverze uranu na palivo by mohla být jednou z cest, jak zabránit propuknutí jaderné krize
Foto: Aktuálně.cz

Vídeň/Teherán - Írán začal přeměňovat část vysoce obohaceného uranu, který by mohl být použit k výrobě jaderných zbraních, na jaderné palivo.

Množství takto upraveného materiálu je ale příliš malé na to, aby to mohlo snížit obavy týkající se sporného íránského jaderného programu.

Agentuře AP to řekli nejmenovaní diplomaté, kteří mají blízko k Mezinárodní agentuře pro atomovou energii ve Vídni.

Málo na atomovou zbraň

Podle diplomatů začal Írán zpracovávat malé množství uranu obohaceného na 20 procent a přeměňovat jej na jaderné palivo.

Pro atomovou zbraň je zapotřebí uran obohacený na 90 procent. Teherán tvrdí, že uran neobohacuje nad 20 procent. Některé západní státy jej však podezírají ze snahy vyvinout jadernou zbraň, což Teherán popírá.

Diplomaté tvrdí, že Írán teď přeměnou vysoce obohaceného jaderného materiálu na jaderné palivo začal vlastně množství vysoce obohaceného uranu snižovat. Výroba uranu obohaceného na 20 procent ale prý tuto přeměnu dál předstihuje.

Možné zabránění krizi

Agentura Reuters napsala, že konverze obohaceného uranu na palivo by mohla být jednou z cest, kterou by bylo možné zabránit plnému propuknutí jaderné krize.

Podle některých odhadů by Teherán mohl mít do léta dost uranu na výrobu jedné bomby, kdyby v obohacování na 20 procent pokračoval. Izrael hrozí, že nepodaří-li se Írán přesvědčit diplomatickou cestou k tomu, aby se sporného programu vzdal, podnikne preventivní vojenský úder na jeho jaderná zařízení.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v neděli vyjádřil připravenost k osobním rozhovorům s USA, pokud Západ zastaví současné tlaky proti jeho zemi ohledně jaderného programu. Požadavek USA na zastavení jaderného programu ale opět odmítl.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy