Dětských běženců ubývá, USA zavřou tři sběrné tábory

ČTK ČTK
6. 8. 2014 7:35
Dětská migrace bez doprovodu dospělých je ve Spojených státech palčivým tématem, neboť si s ní úřady nevědí rady.
Děti, především z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, na sever míří kvůli násilí a chudobě ve vlasti.
Děti, především z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, na sever míří kvůli násilí a chudobě ve vlasti. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy v řádu týdnů uzavřou trojici dočasných sběrných táborů pro dětské běžence, kteří do USA přišli bez doprovodu rodičů.

Jen letos uprchlo do USA na 60 000 dětí, především ze středoamerických zemí. Nyní se podle agentury Reuters počty dětských migrantů snižují.

Uzavření se bude týkat táborů na vojenských základnách v Kalifornii, Texasu a Oklahomě, které úřady kvůli náporu dětských běženců otevřely v květnu a červnu. Od té doby zde bylo umístěno přes 7700 dětí.

Dětská migrace bez doprovodu dospělých je ve Spojených státech palčivým tématem, neboť si s ní úřady nevědí rady.

Děti, především z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, na sever míří kvůli násilí a chudobě ve vlasti. Při odchodu z domova věří tomu, že pokud se dostanou přes hranici, Washington je zpět nepošle.

Bílý dům ale nedávno vybrané latinskoamerické prezidenty varoval, že všechny děti, které do USA přišly nelegálně, budou deportovány.

Proces vyhoštění se ale protahuje, neboť děti bez rodičů pocházející z některé ze zemí nesousedících přímo s USA mají nárok na automatické zahájení azylového řízení.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy