Děti by si měly hrát ve špíně, jsou prý potom zdravější

Lucie Kalivodová
24. 11. 2009 9:44
Přílišná čistota brání kůži, aby se lépe hojila
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Londýn - Rodiče by měli své děti nechávat hrát si ve špíně, protože přílišná čistota znemožňuje kůži, aby se lépe hojila.

Napsal to britský deník The Daily Telegraph s odvoláním na výsledky výzkumu vědců z University of California.

Vědci potvrdli, že bakterie na povrchu kůže hrají důležitou roli, neboť bojují se záněty, když se zraníme.

"Takové bakterie jsou pro nás ve výsledku dobré," řekl profesor Richard Gallo. Nová zjištění podpořila předchozí výsledky výzkumů, podle kterých kontakt s bakteriemi v raném dětství může zocelit imunitní systém dítěte proti alergiím.

Podobné studie, takzvané "hygienické hypotézy", byly už před časem využívány k vysvětlení, proč stále více dětí v rozvinutých zemích trpí alergiemi jako je atopický ekzém nebo senná rýma.

Foto: Reuters

Rodičovská sdružení výsledky výzkumu uvítala jako "obhajobu zdravého rozumu" a nyní apelují na rodiče, aby nechávali hrát své děti více venku, v přírodě. Tým dermatologa Galla identifikoval podle jeho slov poprvé v historii doposud neznámý mechanismus, díky kterému dochází k zamezení vzniku zánětů.

"Nemůžeme dávat vinu rodičům, že se o své děti obávají, neboť jsou bombardováni reklamami, které je nabádají ke koupi antibakteriálních produktů, aby byli jejich potomci čistí. Naštěstí jsou tu ale tyto výzkumy, které jim pomohou pochopit, že je naprosto přirozené a dokonce zdravé nechat děti v přírodě, nechat je ušpinit. Že jim to neublíží," řekla Margaret Morrisseyová z organizace Parents Outloud.

 

Právě se děje

Další zprávy