Další projev antisemitismu ve Francii. Vandal poškodil pomník na místě synagogy

ČTK / BBC News
2. 3. 2019 18:53
Neznámý vandal poškodil pomník, který stojí na místě bývalé synagogy ve Štrasburku. Zástupce radnice tohoto východofrancouzského města čin označil za nový akt antisemitismu. Informovala o tom agentura AFP.
Poškozený pomník na místě někdejší synagogy ve Štrasburku
Poškozený pomník na místě někdejší synagogy ve Štrasburku | Foto: Alain Fontanel

Kamennou desku, která stojí na Kléberově nábřeží poblíž štrasburského hlavního nádraží, někdo svrhnul z podstavce. Stéla z leštěného mramoru nese nápis: Zde stávala od roku 1898 štrasburská synagoga zapálená a zbořená nacisty 12. září 1940.

"Zjevně se jedná o nový antisemitský čin v našem městě," napsal na facebooku štrasburský místostarosta Alain Fontanel, který fotku poškozeného pomníku zveřejnil na svém twitterovém účtu. "Uděláme spolu s policií vše, co je v našich silách, abychom zadrželi ty, kteří jsou za to zodpovědní," dodal. Následně poděkoval všem, kteří desku vrátili na své původní místo.

"Znovu: a dost!" reagoval později na facebooku také starosta alsaské metropole Roland Ries. "Odsuzuji poškození stély bývalé synagogy ve Štrasburku," uvedl na twitteru také Antonio Tajani, předseda Evropského parlamentu, který má ve Štrasburku jedno ze svých sídel. "Opakuji, musíme jednat rychle a silně, abychom zastavili nové vzplanutí antisemitismu," dodal.

Mluvčí židovské obce departementu Bas-Rhin Thierry Roos uvedl, že jeho organizace je "zděšena". Poškození památníku je podle něj odsouzeníhodné, ať už bylo úmyslné, či nikoliv.

Synagogu na Kléberově nábřeží, známou také jako Nová synagoga, vybudovali ve Štrasburku v roce 1898 v novorománském stylu. V roce 1940 - po připojení Alsaska k německé říši - ji nacisté několikrát zapálili a pobořili. Zbytky stavby odpálili v roce 1941. Památník na místě zničení budovy připomíná od 70. let minulého století.

Ve Francii se v poslední době množí antisemitské činy. Minulý týden pobouření vyvolal incident z východofrancouzské obce Quatzenheim, která leží jen několik kilometrů severozápadně od Štrasburku. Neznámí vandalové tam pomalovali hákovými kříži a nápisy v němčině desítky hrobů na židovském hřbitově.

O několik dní později se ve 14. pařížském obvodu našli na desítce budov antisemitské nápisy a hákové kříže. Pobouření vyvolaly také antisemitské urážky na adresu konzervativního filozofa a syna polských přistěhovalců Alaina Finkielkrauta, které padly v polovině února během demonstrace hnutí žlutých vest v Paříži. Server BBC News připomněl také případ majitele židovské pekárny v centru Paříže, který našel na oknech nastříkané slovo "Juden".

Francouzský prezident Emmanuel Macron projevy antisemitismu ostře odsoudil a ohlásil několik opatření v boji proti němu. Francouzské úřady loni zaznamenaly 541 antisemitských incidentů, tedy o 75 procent více, než v roce předchozím.

Francie má největší židovskou komunitu v Evropě. Čítá více než půl milionu lidí. Nedávno zveřejněné statistiky ukázaly zvýšení počtu antisemitských útoků ve Francii o 74%, z 311 v roce 2017 na 541 v roce 2018.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy