Další projev antisemitismu ve Francii. Vandal poškodil pomník na místě synagogy

ČTK / BBC News
2. 3. 2019 18:53
Neznámý vandal poškodil pomník, který stojí na místě bývalé synagogy ve Štrasburku. Zástupce radnice tohoto východofrancouzského města čin označil za nový akt antisemitismu. Informovala o tom agentura AFP.
Poškozený pomník na místě někdejší synagogy ve Štrasburku
Poškozený pomník na místě někdejší synagogy ve Štrasburku | Foto: Alain Fontanel

Kamennou desku, která stojí na Kléberově nábřeží poblíž štrasburského hlavního nádraží, někdo svrhnul z podstavce. Stéla z leštěného mramoru nese nápis: Zde stávala od roku 1898 štrasburská synagoga zapálená a zbořená nacisty 12. září 1940.

"Zjevně se jedná o nový antisemitský čin v našem městě," napsal na facebooku štrasburský místostarosta Alain Fontanel, který fotku poškozeného pomníku zveřejnil na svém twitterovém účtu. "Uděláme spolu s policií vše, co je v našich silách, abychom zadrželi ty, kteří jsou za to zodpovědní," dodal. Následně poděkoval všem, kteří desku vrátili na své původní místo.

"Znovu: a dost!" reagoval později na facebooku také starosta alsaské metropole Roland Ries. "Odsuzuji poškození stély bývalé synagogy ve Štrasburku," uvedl na twitteru také Antonio Tajani, předseda Evropského parlamentu, který má ve Štrasburku jedno ze svých sídel. "Opakuji, musíme jednat rychle a silně, abychom zastavili nové vzplanutí antisemitismu," dodal.

Mluvčí židovské obce departementu Bas-Rhin Thierry Roos uvedl, že jeho organizace je "zděšena". Poškození památníku je podle něj odsouzeníhodné, ať už bylo úmyslné, či nikoliv.

Synagogu na Kléberově nábřeží, známou také jako Nová synagoga, vybudovali ve Štrasburku v roce 1898 v novorománském stylu. V roce 1940 - po připojení Alsaska k německé říši - ji nacisté několikrát zapálili a pobořili. Zbytky stavby odpálili v roce 1941. Památník na místě zničení budovy připomíná od 70. let minulého století.

Ve Francii se v poslední době množí antisemitské činy. Minulý týden pobouření vyvolal incident z východofrancouzské obce Quatzenheim, která leží jen několik kilometrů severozápadně od Štrasburku. Neznámí vandalové tam pomalovali hákovými kříži a nápisy v němčině desítky hrobů na židovském hřbitově.

O několik dní později se ve 14. pařížském obvodu našli na desítce budov antisemitské nápisy a hákové kříže. Pobouření vyvolaly také antisemitské urážky na adresu konzervativního filozofa a syna polských přistěhovalců Alaina Finkielkrauta, které padly v polovině února během demonstrace hnutí žlutých vest v Paříži. Server BBC News připomněl také případ majitele židovské pekárny v centru Paříže, který našel na oknech nastříkané slovo "Juden".

Francouzský prezident Emmanuel Macron projevy antisemitismu ostře odsoudil a ohlásil několik opatření v boji proti němu. Francouzské úřady loni zaznamenaly 541 antisemitských incidentů, tedy o 75 procent více, než v roce předchozím.

Francie má největší židovskou komunitu v Evropě. Čítá více než půl milionu lidí. Nedávno zveřejněné statistiky ukázaly zvýšení počtu antisemitských útoků ve Francii o 74%, z 311 v roce 2017 na 541 v roce 2018.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy