Další proces s Mursím se bude opakovat, egyptský soud mu zrušil doživotí za spiknutí s Hamásem

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2016 10:01
Soud v Egyptě nařídil, aby se opakoval další proces svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Za spiknutí s palestinským hnutím Hamás dostal Mursí loni trest 25 let vězení, což se v Egyptě považuje za doživotí. Podobně soud minulý týden nařídil zopakování procesu i v druhé kauze, v níž Mursí původně dostal trest smrti za organizování útěku z vězení v roce 2011. Mursí byl po svržení Husního Mubaraka zvolen prezidentem jako kandidát Muslimského bratrstva, to ale současný režim zakázal.
Muhammad Mursí za mřížemi u soudního přelíčení.
Muhammad Mursí za mřížemi u soudního přelíčení. | Foto: Reuters

Káhira – Egyptský kasační soud zrušil doživotní trest pro svrženého prezidenta Muhammada Mursího vynesený za jeho spolupráci s palestinským hnutím Hamás. Informovala o tom agentura Reuters.

Soud v této kauze nařídil zároveň nový proces. Podobně to udělal minulý týden u procesu, v němž Mursí loni dostal trest smrti za organizování útěku z vězení v roce 2011.

Po svržení prezidenta Husního Mubaraka v revolučním roce 2011 byl Mursí o rok později demokraticky zvolen jako kandidát Muslimského bratrstva.

Po trvalých protestech byl v roce 2013 svržen, vlády se pak ujal Abdal Fattáh Sísí a Mursí byl zatčen. Obviněn a souzen je v několika kauzách.

Za spiknutí s palestinským hnutím Hamás dostal Mursí loni v červnu trest 25 let vězení, což se v Egyptě považuje za doživotí. Trest smrti mu byl vyměřen i loni za organizaci hromadného útěku z vězení.

Zatím jen 20 let vězení

Mursí byl odsouzen ve většině procesů k vysokým trestům, ale odvolal se. Odvolací soud zatím potvrdil jediný trest, a to 20 let vězení.

V procesu za spiknutí s Hamásem bylo kromě Mursího souzeno mnoho vysoce postavených členů Muslimského bratrstva a přísné tresty dostalo 22 z nich včetně Mursího. Nynější rozhodnutí kasačního soudu se týká všech odsouzených.

Je mezi nimi i někdejší vůdce bratrstva Muhammad Badí, který dostal původně doživotí. Zrušeny byly také rozsudky smrti nad Badího zástupcem Chajrátem Šatirem, členem vedení bratrstva Muhammadem Baltagím a Mursího poradcem Ahmadem Abdaláttím.

Současný režim Muslimské bratrstvo zakázal a zařadil ho k teroristickým organizacím. Tisíce jeho členů a stoupenců jsou ve vězení a při procesech s nimi padají vysoké tresty.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy