Další proces s Mursím se bude opakovat, egyptský soud mu zrušil doživotí za spiknutí s Hamásem

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2016 10:01
Soud v Egyptě nařídil, aby se opakoval další proces svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Za spiknutí s palestinským hnutím Hamás dostal Mursí loni trest 25 let vězení, což se v Egyptě považuje za doživotí. Podobně soud minulý týden nařídil zopakování procesu i v druhé kauze, v níž Mursí původně dostal trest smrti za organizování útěku z vězení v roce 2011. Mursí byl po svržení Husního Mubaraka zvolen prezidentem jako kandidát Muslimského bratrstva, to ale současný režim zakázal.
Muhammad Mursí za mřížemi u soudního přelíčení.
Muhammad Mursí za mřížemi u soudního přelíčení. | Foto: Reuters

Káhira – Egyptský kasační soud zrušil doživotní trest pro svrženého prezidenta Muhammada Mursího vynesený za jeho spolupráci s palestinským hnutím Hamás. Informovala o tom agentura Reuters.

Soud v této kauze nařídil zároveň nový proces. Podobně to udělal minulý týden u procesu, v němž Mursí loni dostal trest smrti za organizování útěku z vězení v roce 2011.

Po svržení prezidenta Husního Mubaraka v revolučním roce 2011 byl Mursí o rok později demokraticky zvolen jako kandidát Muslimského bratrstva.

Po trvalých protestech byl v roce 2013 svržen, vlády se pak ujal Abdal Fattáh Sísí a Mursí byl zatčen. Obviněn a souzen je v několika kauzách.

Za spiknutí s palestinským hnutím Hamás dostal Mursí loni v červnu trest 25 let vězení, což se v Egyptě považuje za doživotí. Trest smrti mu byl vyměřen i loni za organizaci hromadného útěku z vězení.

Zatím jen 20 let vězení

Mursí byl odsouzen ve většině procesů k vysokým trestům, ale odvolal se. Odvolací soud zatím potvrdil jediný trest, a to 20 let vězení.

V procesu za spiknutí s Hamásem bylo kromě Mursího souzeno mnoho vysoce postavených členů Muslimského bratrstva a přísné tresty dostalo 22 z nich včetně Mursího. Nynější rozhodnutí kasačního soudu se týká všech odsouzených.

Je mezi nimi i někdejší vůdce bratrstva Muhammad Badí, který dostal původně doživotí. Zrušeny byly také rozsudky smrti nad Badího zástupcem Chajrátem Šatirem, členem vedení bratrstva Muhammadem Baltagím a Mursího poradcem Ahmadem Abdaláttím.

Současný režim Muslimské bratrstvo zakázal a zařadil ho k teroristickým organizacím. Tisíce jeho členů a stoupenců jsou ve vězení a při procesech s nimi padají vysoké tresty.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy