reklama
 
 

Egyptský exprezident Mursí nebude zatím popraven. Zamíří znovu před soud

Aktualizováno 15. 11. 2016 12:34
Trest smrti pro bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího se zatím odkládá. Provedení nejvyššího trestu zastavil odvolací soud v zemi, který zároveň nařídil obnovu řízení. Sesazený islamistický prezident Mursí byl odsouzen k trestu smrti loni v červnu. Uvězněn byl hned po svém svržení v polovině roku 2013. Mursí byl prvním demokraticky zvoleným prezidentem v Egyptě po revoluci v roce 2011, která zemí otřásla v rámci tzv. arabského jara.

Káhira - Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí zatím popraven nebude. Nejvyšší trest v úterý podle médií zvrátil tamní odvolací soud, který zároveň nařídil obnovu řízení.

Sesazený islamistický prezident Mursí byl odsouzen k trestu smrti loni v červnu. Uvězněn byl hned po svém svržení v polovině roku 2013.

Mursí a další desítky osob dostaly trest smrti za organizaci hromadného útěku z vězení v roce 2011.

V jiném procesu byl poslán za mříže na 25 let za spiknutí s palestinským hnutím Hamás a libanonským Hizballáhem s cílem destabilizovat Egypt.

V dalším řízení jej soud zbavil svobody na 20 let za podněcování k násilí při incidentech, ke kterým došlo během jeho vlády. Čelil také obvinění ze špionáže, neboť údajně poskytoval státní tajemství a důvěrné dokumenty Kataru.

Mursí z nyní zakázaného Muslimského bratrstva byl prvním demokraticky zvoleným prezidentem po revoluci v roce 2011, která otřásla Egyptem v rámci takzvaného arabského jara. Zemi ale vedl podle zásad islamistů, což vedlo k četným protestům liberálních Egypťanů.

Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 svrhl Mursího vojenský puč, který vedl současný prezident Abdal Fattáh Sísí. Současný režim tvrdě zakročil proti Muslimskému bratrstvu. Teď je skupina v Egyptě řazena k teroristickým organizacím, tisíce jejích členů a stoupenců jsou ve vězení a při procesech s nimi padají vysoké tresty.

autoři: Zahraničí, ČTK | 15. 11. 2016 11:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama