Další bolivijská provincie si odhlasovala autonomii

gaz, Reuters
23. 6. 2008 14:15
Morales prohrál. Bohatá Tarija se přidala k "rebelům"
Oslavující mávali vlajkami provincie
Oslavující mávali vlajkami provincie | Foto: Reuters

Tarija - Čtvrtý a poslední z východních bolivijských regionů si v neděli v referendu odhlasoval autonomii. Vyjádřil tak nesouhlas s politikou centrální vlády řízené levicovým indiánským prezidentem Evo Moralesem.

"Potřebujeme získat příležitosti a autonomie nám poskytne hluboké změny, které potřebujeme, opravdové změny, které sjednotí Bolívii," prohlásil dle agentury Reuters guvernér provincie Tarija Mario Cossio, který pak začal společně s lidmi oslavovat.

Podle předběžných výsledků se vyslovilo pro autonomii v Tariše více než osmdesát procent hlasujících, tedy podobné množství jako v provinciích Santa Cruz, Beni a Pando, které hlasovaly na začátku května, respektive června.

Foto: Aktuálně.cz
Bolívii straší Kosovo. Východ si odhlasoval autonomii

Další dvě bolivijské provincie se vzepřely Moralesovi

Energetická mocnost Tarija

Stoupenci prezidenta Moralese se rekrutují zejména z chudých andských indiánů
Stoupenci prezidenta Moralese se rekrutují zejména z chudých andských indiánů | Foto: Reuters

Tarija je však pro Bolívii obzvláště důležitá, nalézá se zde totiž většina ropných rezerv a více než osmdesát procent zásob zemního plynu, který je vedle sóji nejdůležitější bolívijskou exportní komoditou. Provincie ho má po Venezuele vůbec nejvíce v Jižní Americe.

Bolivijská centrální vláda výsledky hlasování - stejně jako v předešlých případech - odmítla. Poukazuje zejména na to, že více než třetina Tarišanů vyslyšela jejich výzev a k hlasovacím urnám se nedostavila.

"Skrze tyto statusy autonomie chtějí (regionální guvernéři) zastavit návrat přírodních zdrojů bolívijským lidem," prohlásil Morales v neděli.

Cílem prezidenta je zachovat tradiční vliv centrální vlády na redistribuci zdrojů a skrze výnosy z prodeje plynu a ropy pomoci chudým západním regionům. Východ si však chce autonomií zajistit větší kontrolu nad tím, kam "jeho" peníze potečou.

Referendum jako všelék?

Přestože opoziční východní guvernéři a vláda spolu už několik měsíců vedou o sporných otázkách rozhovory, k žádnému průlomu v nejbližší době nedojde. Všichni totiž čekají na výsledek dalšího referenda.

Druhý týden v srpnu budou Bolivijci rozhodovat o tom, zde ve funkci ponechají jak Moralese, tak guvernéry všech devíti provincií.

Pokud Morales uspěje - a mnozí se domnívají, že ano -, plánuje uspořádat lidové hlasování o nové ústavě, která byla za teatrálního bojkotu opozice schválena na konci minulého roku.

Paralýza země tak bude zřejmě pokračovat i nadále.

 

Právě se děje

Další zprávy