Dálnice propojila Albánii a Kosovo, vyhraje to volby?

Martin Novák Martin Novák
28. 6. 2009 20:47
Balkánská země letos v Praze podala přihlášku do Evropské unie
Premiéři Albánie a Kosova Sali Beriša (vlevo) a Hashim Thaci při prohládce tuneku, který je součástí albánsko-kosovské dálnice.
Premiéři Albánie a Kosova Sali Beriša (vlevo) a Hashim Thaci při prohládce tuneku, který je součástí albánsko-kosovské dálnice. | Foto: Reuters

* Podle průzkumů vyhraje volby těsně pravicová Demokratická strana * Metropole Albánie a Kosova spojí dálnice, pro Kosovo se zjednoduší přístup k moři * Albánie podala v dubnu v Praze do rukou Mirka Topolánka přihlášku do EU

Tirana - Albánci v nedělních parlamentních volbách volili už jako obyvatelé země, která je oficiálním kandidátem na členství v Evropské unii.

Příslušnou žádost předal na konci dubna v Praze Mirku Topolánkovi jako představiteli předsedající země EU albánský ministerský předseda Sali Beriša.

Ten je favoritem i voleb, i když se očekávají těsné výsledky.

Podle průzkumů podpoří Berišovu Demokratickou stranu 40 procent voličů, zatímco opoziční Socialistickou stanu 38 procent.

Rozhodnout tak hlasy dosud nerozhodnutých voličů.

Dubnové setkání Topolánka a Berišy v Praze. Přihlášku do EU podala albánská vláda v české metropoli.
Dubnové setkání Topolánka a Berišy v Praze. Přihlášku do EU podala albánská vláda v české metropoli. | Foto: Reuters

Beriša - původním povoláním lékař-kardiolog - se v albánské politice pohybuje se střídavými úspěchy už od pádu komunistického režimu na konci roku 1990.

Nejkritičtějším okamžikem pro něj byl rok 1997, kdy v zemi krachla řada bank a investičních společností fungujících na principu pyramid. Statisíce lidí přišly o úspory a nepokoje postupně přerostly v úplný rozvrat státní správy. Beriša musel rezignovat.

Ale znovu se vrátil a cítí se silný. Těsně před volbami totiž inauguroval spolu s kosovským premiérem Hasimem Thacim dálnici, která propojí Albánii s Kosovem.

Dokončen byl náročný šedesátikilometrový úsek na albánské straně, který vede horským terénem. Poslední část dálnice s dvěma proudy v každém směru stála 600 milionů eur, včetně dvou mostů a dvou tunelů.

Předvolební plakáty v Tiraně.
Předvolební plakáty v Tiraně. | Foto: Reuters

Cesta z Tirany do kosovské metropole Prištiny by se měla zkrátit zhruba na pět hodin a Kosovu se také otevře cesta pro snadný transport zboží z albánského přístavu Drač.

Albánci dokonce sní o tom, že Drač by postupně mohla začít konkurovat řecké Soluni.

Sali Beriša doufal, že úspěšný projekt mu pomůže k volebnímu vítězství a že to bude on, kdo přiblíží Albánii na dohled členství v Evropské unii.

Opozice ovšem tvrdí, celý projekt dálnice vyšel zbytečně draho. Celkově bude stát přes miliardu eur.

Foto: Aktuálně.cz

Podle průzkumů je hlavní starostí albánských voličů nezaměstnanost. Evropská unie zase bude na volbách hodnotit, nakolik se blíží evropským demokratickým standardům.¨

Mnohé volby po roce 1990 byly totiž poznamenány násilnostmi a nesrovnalostmi.

"Volby 28.června jsou důležitým testem albánské demokracie a albánské připravenosti integrovat se do Evropské unie," uvádí se v prohlášení českého předsednictví Evropské unie.

Jde o jedno z posledních českých prohlášení v čele EU, předsednictví totiž končí v úterý 30.června, dva dny po albánských volbách.

A podle prvních odhadů výsledků v těsném souboji pravicovou stranu současného premiéra Saliho Berishi volilo 42 až 46 procent hlasujících. Socialistům, které vede populární starosta hlavního města Edi Rama, odevzdalo hlas 37 až 41 procent lidí. Uvedla to agentura DPA. Konečné výsledky by měly být známy v pondělí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy