Kramatorsk resident: "Separatists include Chechen fighters"

Martin Novák Martin Novák, Ivan Eckhardt
20. 6. 2014 14:54
“Many people have left, situation is difficult”, said resident of eastern Ukrainian city of Kramatorsk, which has seen fierce clashes over control of nearby airport
A pro-Russian gunman in a square in Kramatorsk
A pro-Russian gunman in a square in Kramatorsk | Foto: Reuters

Kramatorsk/Prague - Ukrainian President Petro Poroshenko has announced a cease fire, but people living in the areas most affected by the fighting, such as Kramatorsk or Slavyansk, are not seeing much improvement. Those who have contacts in the Czech Republic want to move there.

Ella O. lives in Kramatorsk, a city that has seen fierce clashes over the control of the airport in the outskirts of the city, currently used by Ukrainian armed forces. The city center of Kramatorsk is controlled by pro-Russian separatists.

“On Tuesday I heard artillery fire again. Six more people were killed. Many homes have broken windows. We still have food in the city, but it is scary to go out. I would like to go to Prague and ask for asylum, but it is difficult for me to leave my mother who lives here and does not want to go anywhere. She keeps telling me that I can go, but it is difficult,” said Ella, who worked in Prague a few years ago.

“Many, many people have left. The situation is difficult. For example, a ban on displaying Ukrainian flags has been imposed. The people who fight for the separatists here include even Chechens,” she said.

Czech military top brass: Putin helps us get more funds

We don't need more NATO troops in Europe: Czech Premier

Nearby Slavyansk is currently besieged by Ukrainian armed forces and most of the city is without water and electricity. Many people are hiding in basements or corridors of apartment buildings and try to stay away from windows.

“I have tried to call a friend several times, with no effect. Maybe he has no means to recharge his phone. I do not know whether he is alive or dead. You can leave or enter the city only by foot,” said Alexandr Tyshkevich, a Czech-born doctor from Donetsk. Tyshkevich is another Ukrainian who is trying to leave for the Czech Republic.

“I am afraid about my family, everything is getting worse all the time. Some banks no longer operate, even credit cards stop working. Electricity is a problem even in Donetsk. This week I went to a shopping center and suddenly, all the lights went out,” said Tyshkevich.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Britský prodejce oblečení Boohoo koupil značku Debenhams. Obchody převzít nechce, hrozí zánik 12 000 míst

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil zhruba za 55 milionů liber (1,6 miliardy Kč) značku Debenhams, včetně jejího webu. Žádný ze 118 obchodů, které má Debenhams na hlavních třídách britských měst, se ale Boohoo převzít nechystá. Zájem nemá ani o zaměstnance, takže v ohrožení je až 12 000 pracovních míst. 

Společnost Boohoo převzetí značek Debenhams popisuje jako transformační záležitost a označuje ji za velký krok. Podmínky dohody ale znamenají zánik pracovních míst, což v prosinci avizovali už správcové Debenhams, když zahájili likvidaci této 242 let staré firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy