Curiosity zastavila, zaujal ji podivný kámen

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 9. 2012 20:47
Povrch Marsu je protkán tajemnými pásy, které akumulují teplo a žhnou dlouho do noci
Kámen Jake Matijevic.
Kámen Jake Matijevic. | Foto: NASA

Pasadena - Šestý den přesunu k pahorkatině Sharp narušilo dosud klidnou pouť marťanského vozítka Curiosity po povrchu Rudé planety nečekané setkání.

Kamery pojízdné laboratoře zahlédly v prostoru plánované cesty podivně vypadající balvan velikosti fotbalového míče, který se svým zjevem nápadně vymyká okolnímu prostředí.

Hornina inženýry v pasadenském řídícím středisku zaujala natolik, že se rozhodli Curiosity zastavit v bezpečné vzdálenosti 2,5 metru a nález prozkoumat zblízka.

Marťanský rover tak má první příležitost vyzkoušet robotickou paži, na jejímž konci je krom jiného kamera pro detailní snímky ve vysokém rozlišení. Mimo to chtějí geologové horninu prozkoumat i spektrometrem.

Nejzajímavější ale bude analýza prášku vyvrtaného z nitra horniny. V místě, kde Curiosity zastavila, se totiž stýkají dva typy povrchu - světlejší a tmavší, plný kráterů. NASA se zajímá především o světlejší pruhy, protože z nich ještě dlouho do marťanské noci sálá nakumulované teplo (mají tedy vysokou tepelnou setrvačnost).

Mars očima Curiosity:

To naznačuje, že tamní půda bude mít pro nás nezvyklé složení. "S tím, jak se dostáváme blíž, nacházíme další a další světlé pásy neznámého původu," vysvětluje jeden z členů vědeckého týmu projektu John Grotzinger.

Za poznáním pomalu, ale jistě

Světlé a tmavé pruhy na marťanském povrchu.
Světlé a tmavé pruhy na marťanském povrchu. | Foto: NASA

Nejdražší a nejdokonalejší sonda, jakou kdy lidstvo do vesmíru poslalo, na Marsu "našlapuje" jen velmi opatrně, protože i sebemenší chybička by mohla misi zhatit.

Curiosity proto denně urazí jen něco mezi 22 a 37 metry. Vzhledem k tomu, že ale signál z Marsu na Zemi letí 14 minut, a Pasadena tak nemůže vozítko ovládat v reálném čase, je i taková rychlost považovaná za úspěch.

"Robot byl sestrojen k tomu, aby jezdil, a rytmus, který jsme v posledních dnech nastavili, tomu odpovídá," cituje server NASA manažera projektu Richarda Cooka.

Kamery a senzory Curiosity nezahálejí, ani když zrovna nezkoumají marťanský pohyb. V minulých dnech se natočily k nebi a poslaly domů snímky marťanských měsíců Phobos a Deimos. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy