Curiosity poslala z Marsu nahrávku lidského hlasu

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 8. 2012 5:30
Předem připravený vzkaz má oslovit budoucí dobyvatele Marsu
Kromě vzkazu zaslala Curiosity také první fotky ve vysokém rozlišení.
Kromě vzkazu zaslala Curiosity také první fotky ve vysokém rozlišení. | Foto: Reuters

Pasadena - Lidstvo obdrželo první vzkaz z jiné planety. Sice si ho odeslalo samo, i tak se ale jedná o úspěch.

"Zdravím, tady je administrátor NASA Charles Bolden. Mluvím k vám prostřednictvím vysílače Curiosity, který se právě teď nachází na Marsu," zahájil bývalý astronaut předem nahrané poselství k "ženám a mužům z rodiny NASA" i celému lidstvu.

"Nebylo to lehké, ostatní to zkusili, jen Amerika to dokázala," pokračoval hrdě Bolden a všem zúčastněným poděkoval.

Pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) to znamená symbolické potvrzení úspěšného zahájení mise pohyblivé laboratoře, která na Rudé planetě přistála 6. srpna.

U široké veřejnosti by zase poselství z Marsu mělo znovu probudit touhu po dobývání vesmíru.

První týden na rudé planetě:

Kromě nahrávky poslalo vozítko na Zem také barevné fotografie, jež ve vysokém rozlišení zachycují pohled Curiosity na spodní části pět kilometrů vysoké hory zdvihající se z Galeova kráteru.

"Zatímco Curiosity bude pokračovat ve své práci, doufáme, že poselství, které poslala zpět na Zemi, inspiruje někoho, kdo už je na světě, aby se pokusil stát se první člověkem, jenž stane na povrchu Marsu a - stejně jako kdysi Neil Armstrong na Měsíci - oznámí překonání další mety lidského poznání," vysvětlil výkonný ředitel programu Marťanské vědecké laboratoře (MSL) Dave Lavery.

Krom toho, že MSL - neboli Curiosity - posílá prostřednictvím satelitů domů předem nahrané vzkazy, už zahájila vědeckou práci. 

Zatím sleduje marťanskou atmosféru, odebírá geologické vzorky a chystá se na přesun k místu určení - pahorkatině Sharp. Tam by mohla nalézt odpověď na tu nejdůležitější otázku - zda na Marsu byl, nebo dokonce stále je život.

Vědci odhadují, že Curiosity bude trvat asi rok, než se fyzicky dostane na úpatí hory, která je asi deset kilometrů od místa přistání.

Snímky vědce překvapily

Snímky pořízené z velké vzdálenosti od hlavního cíle zkoumání již nyní přinesly vědcům nové poznatky o struktuře hory Mount Sharp. To, co Curiosity vyfotila, vědce překvapilo.

"Například ve Velkém kaňonu je typické, že v důsledku tektonických pohybů jsou starší vrstvy víc zdeformované, než ty nad nimi. V tomto případě ale máte rovné vrstvy a nad nimi zdeformované vrstvy," vysvětlil podle ČTK vědecký vedoucí projektu John Grotzinger. 

"Náš vědecký tým samozřejmě zvažuje, co to znamená. Je to velmi odlišné od toho, co jsme očekávali," dodal.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy