Facebook nás "špehuje", i když nejsme aktivní. Spolu s Googlem znají telefonní čísla i e-maily

Adéla Očenášková Aktuálně.cz Adéla Očenášková, Aktuálně.cz
Aktualizováno 1. 5. 2018 15:20
V polovině března prosákl na veřejnost skandál okolo britské firmy Cambridge Analytica. Zahraniční média tehdy zveřejnila výpověď bývalého analytika společnosti Christophera Wylieho, podle něhož firma zneužila data z desítek milionů facebookových účtů. Největší sociální síť na světě čelí od té doby ostré kritice, které neuniká ani její zakladatel Mark Zuckerberg. Co všechno o nás ale Facebook a další internetový gigant, vyhledávač Google, skutečně vědí? Podívejte se na přehled britského deníku The Guardian a dalších zahraničních médií.
Foto: Twin Design / Shutterstock.com

Chat, aplikace i telefonní seznam

Facebook si pamatuje zařízení a místa, ze kterých jste se v minulosti na účet přihlásili, a přesný čas, kdy k tomu došlo. Veškeré IP adresy si ale nepamatuje, ty podle svého firemního dokumentu postupně maže. 

Sociální síť také ví, kdy a kolikrát jste si změnili heslo, a má přístup k vašemu kompletnímu telefonnímu seznamu. V souboru stažených dat najdete také veškeré konverzace, které jste kdy přes Facebook vedli. 

Podívat se můžete také na to, jakým firmám jste poskytli své údaje skrze Facebook. Dnes už se lidé běžně registrují na různé internetové stránky nebo do mobilních aplikací přímo pomocí Facebooku - je to snazší a rychlejší než si zvlášť vytvářet účet. Zároveň tím ale Facebooku dobrovolně dávají další informace. Sociální síť tak například ví, že dotyčný uživatel rád poslouchá hudbu přes aplikaci Spotify a objednává si obědy přes Dáme jídlo. To vše je užitečné pro cílenou reklamu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy