CNN: Ve čtyřech zemích Evropy je 20 teroristických buněk

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2015 16:15
Evropské a blízkovýchodní rozvědky se domnívají, že bezprostředně ohrožena byla hlavně Belgie a zřejmě Nizozemsko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž/Brusel/Washington - V Německu, Francii, Belgii a v Nizozemsku existuje až 20 spících teroristických buněk se 120 až 180 členy připravenými zaútočit.

S odvoláním na své zdroje z tajných služeb v Evropě a na Blízkém východě to oznámila stanice CNN. Evropské a blízkovýchodní rozvědky se domnívají, že bezprostředně ohrožena byla hlavně Belgie a zřejmě Nizozemsko.

V pátek policie v několika evropských zemích pozatýkala na 25 lidí. Jemenská rozvědka v sobotu ohlásila zatčení dvou francouzských radikálů napojených na Al-Káidu.

Zájem je o navrátilce ze Sýrie

Evropské tajné služby se podle CNN zajímají zejména o skupiny mužů, kteří se vrátili z bojů v Sýrii. Panuje přesvědčení, že radikální Islámský stát (IS) jim dal instrukci, aby připravili útoky jako odvetu za zapojení západních států do koalice, která útočí letadly na IS v Iráku a Sýrii.

Všechny čtyři zmíněné země jsou členy této koalice.

Rozvědky zatím nemají informaci, že existoval přesný příkaz k útokům z minulého týdne, při nichž v Paříži zahynulo 17 lidí. Je prý jen povšechná instrukce: Jděte a něco udělejte.

Ve Francii hlídkuje 122 000 policistů

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve oznámil, že Francie na svém území v rámci současné bezpečnostní operace rozmístila 122.000 policistů, strážníků a vojáků. Belgie má v pohotovosti 150 lidí určených k protiteroristickému zásahu a zvýšila aspoň na měsíc bezpečnostní režim na druhý nejvyšší stupeň.

Na tomtéž stupni je pohotovost i v Nizozemsku. Mluvčí tamní vlády Edmond Messchaert řekl, že existuje "reálná hrozba, ale nikoli informace o konkrétním útoku".

Zatkli 17 lidí

Při pátečním zatýkání skončilo v celách 17 osob, které údajně připravovaly akce v Belgii. Třináct z nich bylo zadrženo v Belgii samotné, čtyři pak na dvou místech ve Francii. Dva lidi policie dopadla na jihu Francie v tunelu Fréjus, jímž se chtěli dostat do Itálie.

V Británii na letišti Stansted zadrželi osmnáctiletou ženu kvůli podezření, že připravovala teroristický čin.

Je těžké odvracet všechny hrozby

Šéf evropského policejního úřadu Europol Rob Wainwrigh v pátek přiznal, že riziko teroristických útoků v Evropě je nyní tak vysoké, že je nesmírně náročné odvracet všechny potenciální hrozby.

Státy proto podle něj musejí lépe spolupracovat, aby dokázaly teroristickým hrozbám předcházet.

Ve Francii se stále pokoušejí rozkrýt síť lidí, kteří jsou za pařížskými atentáty. Ve vazbě skončilo několik desítek osob. V belgickém Charleroi je zadržován Neetin Karasular, který zřejmě dodal atentátníkům zbraně, protože je prokázáno, že se sešel s vdovou po Amedym Coulibalym.

Ten zabil minulý týden na předměstí Paříže jednu policistku a v pátek pak při útoku na židovský obchod čtyři další lidi. Jeho žena Hayat Boumeddieneová uprchla přes Turecko do Sýrie.

Coulibaly útok údajně spáchal jménem IS, bratři Kouachiové, kteří útočili na redakci týdeníku Charlie Hebdo a zabili 12 lidí, vraždili jménem odnože Al-Káidy z Arabského poloostrova.

Velení jemenské tajné služby v sobotu oznámilo, že v Jemenu byli zadrženi dva francouzští radikálové napojení na AQAP. Tato skupina je považovaná za nejnebezpečnější z radikálních organizací. Těží z chaotické situace v Jemenu a její členové působí hlavně na jihu země. K nepřehlednosti v Jemenu loni přispěli tamní šíité, kteří, údajně za podpory Íránu, začali obsazovat území sunnitů. Dostali se až do Saná a v postupu dále na jih jim kromě místní armády brání také AQAP.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy